VAR tehnologija u fudbalu - šta je i kako funkcioniše?
Upotreba moderne tehnologije prožima sve sfere društva, pa je došlo vreme da se njene prednosti iskoriste i u svetu sporta.
VAR tehnologija je upravo jedan od načina kako da snimci visoke rezolucije budu iskorišćeni na najbolji mogući način u svetu fudbala, kako bi se faktor ljudske greške sveo na minimum.
Novi sistem je naišao na brojne kritike, kako pozitivne, tako i negativne, pa hajde da vidimo kako se on koristi, gde je i kako nastao i počeo da se primenjuje i šta je doneo modernom fudbalu u poslednjih nekoliko godina.
Balkan Bet sportska kladionica je za vas pripremila vodič kroz VAR sistem, pa ćete nakon čitanja biti potpuno informisani o novoj tehnologiji.
Šta je VAR sistem?
VAR (Video assistance referee) je video asistencija sudijama tokom odigravanja fudbalskih mečeva, zahvaljujući kojoj se sudijske greške svode na minimum i istovremeno postiže veći procenat tačnih odluka.
Iako je naišao na brojne kritike šire fudbalske javnosti, a posebno od strane gledalaca, većina stručnjaka VAR tehnologiju posmatra kao napredak u svetu ovog sporta i nešto što će doneti brojne benefite, posebno vremenom kada se ustali dobra praksa načina upotrebe
.
Kako funkcioniše VAR tehnologija i VAR soba?
Iako su mnogi već upućeni u to šta je VAR u fudbalu, i dalje se javljaju pojedine nedoumice oko toga kako on funkcioniše.
VAR tehnologija je podržana kamerama koje snimaju teren, dok ujedno postoje senzori u lopti, pomoću kojih se šalje njen položaj u VAR sobu.
Snimke svih kamera prate sudije iz VAR soba, koji istovremeno tokom celog fudbalskog meča imaju direktnu komunikaciju sa glavnim sudijom.
VAR tim se aktivira onda kada se na terenu desi neka od spornih situacija kao što su golovi, kazneni udarci, crveni kartoni i kada sudija pogrešnom igraču dodeli žuti ili crveni karton.
I ono što je takođe važno, VAR je zaslužan da klađenje na fudbal bude još primamljivije, sada kada znate da vaš tiket ne može oboriti jedna sudijska greška.
Evo i detaljnije objašnjenih situacija i okolnosti kada je moguće aktiviranje VAR tehnologije i prekidanje meča dok se sporna situacija ne proveri:
- Evo šta mogu biti razlozi za gledanje VAR snimka kako bi se priznao ili poništio postignut pogodak:
- faul u pripremi akcije ekipe koja napada;
- igranje rukom, prekršaj ili ofsajd u akciji u kojoj je gol postignut;
- lopta završila izvan igre tokom akcije za postizanje gola;
- prekršaj golmana i/ili izvođača prilikom izvođenja kaznenog udarca;
- privremeni ulazak u kazneni prostor napadača ili odbrambenog igrača koji direktno učestvuje u igri ako se lopta nakon penala odbije od stative, prečku ili golmana;
- Evo i kada se gleda VAR radi suđenja kaznenog udarca ili njegovog poništavanja:
- prekršaj tima koji napada u pripremi akcije u kojoj se desio prekršaj igre usled faula, ofsajda ili igranja rukom;
- lopta izašla van igre pre situacije za kazneni udarac;
- gleda se i mesto prekršaja, odnosno da li je u kaznenom prostoru ili izvan njega;
- gleda se i da li je uopšte došlo do prekršaja igre na osnovu koga je dosuđen ili treba da bude dosuđen faul;
- Evo i razloga zbog kojih se gleda VAR snimak kada je u pitanju dodela direktnog crvenog kartona:
- gleda se da li je došlo do onemogućavanja izgledne prilike za postizanje gola na osnovu mesta prekršaja i pozicije drugih igrača;
- da li je start bio preoštar;
- da li je došlo do nasilnog ponašanja, ujeda i pljuvanja drugih igrača;
- da li je bilo upotrebe agresivnih ili uvredljivih reči;
- VAR se takođe gleda i kada sudija pogreši igrača kome je dodelio žuti ili crveni karton.
U pojedinim situacijama glavni sudija na terenu dobija dojavu od strane sudija iz VAR sobe kada je očigledno jasno kakav je ishod dešavanja na terenu. Primer je kada je recimo neki očigledan ofsajd ili faul, pa nema potrebe za dodatni pregled snimka od strane sudije.
Međutim, u velikom broju situacija se igra zaustavlja i sudija mora da pogleda snimak dešavanja, te da nakon toga i sam donese odluku. Dakle, iako ima pomoć od strane VAR sobe i sudija odatle, glavni sudija na terenu je ipak onaj koji donosi poslednji sud nakon gledanja snimka na ekranu koji se nalazi odmah pored terena.
Kako je nastao VAR i kada je počeo da se primenjuje?
Tokom 90-ih godina prošlog veka se prvi put javila ideja o video asistenciji sudijama radi smanjenja grešaka, dok je tek sa nastankom mogućnosti snimanja u HD rezoluciji postala realističnija.
Prvi prenosi sportskih događaja u 1080p rezoluciji desili su se početkom 2000-ih godina. Međutim, VAR tehnologija prvi put nailazi na testiranje u sezoni 2012/13. na meču kupa Holandije.
Godine 2014. Međunarodni fudbalski savez, zadužen za usvajanje pravila u fudbalu, pokreće program testiranja nove tehnologije, dok je Generalna skupština ove organizacije 2016. godine donela odluku da se nastavi sa primenom.
Zanimljivo je da je tadašnji predsednik FIFA, Sepp Blatter, bio protiv uvođenja novih tehnologija u svet fudbala, a ubrzo biva i smenjen nakon što se našao u epicentru korupcijskog skandala. Njega je nasledio Gianni Infantino i gotovo odmah prihvatio dalju implementaciju tehnologije.
Prvi šampionat u kome je korišćena VAR tehnologija je 2017. godine bila Australijska “A Liga”, dok je prvo Svetsko prvenstvo bilo ono u Rusiji 2018. godine.
VAR u fudbalu - prednosti i mane
Kada komentarišete VAR u fudbalu sa prijateljima, verujemo da su i u vašem okruženju mišljenja prilično podeljena, što nekako i jeste prirodno. VAR još uvek nije dostigao optimalan nivo i praksu koja će uvek zadovoljiti sve strane. Deluje da ima još mnogo da se radi kada je u pitanju način primene, pa se otuda javljaju određene prednosti i mane korišćenja varsistem tehnologije.
Prednosti upotrebe video tehnologije su pre svega manje kršenja pravila igre i manje propusta prilikom donošenja finalne sudijske odluke, nego što je to u prošlosti bio slučaj.
Pored toga, sada i gledaoci pored malih ekrana imaju priliku da isprate kako teče proces donošenja odluke, što istini za volju, može biti još transparentnije.
Ono što se posebno dopada ljubiteljima igara na sreću i sportske prognoze među vama jeste i činjenica da uvek postoji šansa za poništavanjem gola nakon pregledanja snimka, što vam može biti ključno za prolazak tog para na tiketu ili možda čak i isplatu.
Još jedan motiv više da pogledate najbolje kvote za klađenje na Balkan Betu i odigrate dobitan tiket već danas i to iz svoje omiljene fotelje.
Iako je video tehnologija prilično pomogla odlučivanju, konačni sud kao što smo videli donosi glavni sudija meča, tako da i dalje postoji prostora za ljudskim faktorom greške.
Ono što posebno frustrira gledaoce, a verujemo i igrače jeste činjenica da igra zbog gledanja snimka može biti prekinuta nekada i po 5 minuta.
VAR u Srbiji
Sa zahtevnim procesom implementacije se otpočelo 2019. godine kroz edukaciju sudija, adaptaciju prostorija za VAR sobe u Sportskom centru u Staroj Pazovi, raznim simulacijama i probama.
Sezona 2021/22. je bila prva u kojoj je počela primena VAR tehnologije u Super ligi Srbije, koja se pokazala kao više nego korisna i adekvatna za praćenje svih mečeva lige bez ikakvih problema.
Međutim, kao i u svetu, i kod nas je VAR još uvek u svojoj razvojnoj fazi, tako da očekujemo da sve bude još mnogo bolje u budućnosti.
Nadamo se da smo uspešno odgovorili na pitanje šta znači VAR u fudbalu i da ste dobili sve potrebne informacije. Za još korisnih i zanimljivih tekstova, pratite Balkan Bet blog sekciju, na kojoj ažurno objavljujemo novi sadržaj.
Za dodatnu zabavu u slobodno vreme, baš onda kada želite malo uzbuđenja i priliku da uz malo sreće osvojite lepe sume novca, uz registrovan nalog na Balkan Betu možete se kladiti uživo na sportske događaje ili to uraditi pre početka mečeva.