Teniske podloge - sve specifičnosti i koja je najbrža podloga u tenisu?
Četiri najzastupljenije teniske podloge: trava, šljaka, tvrde i tepih podloge, prema “Međunarodnoj teniskoj federaciji” (ITF - International Tennis Federation). Svaka od njih ima određene specifičnosti i karakteristike zbog kojih se samoj igri pristupa drugačije.
Potrebno je da se igrači prilagode različitoj brzini i odskoku loptice, drugačijem spinu prilikom odskoka i mnogo čemu drugom. U skladu sa svojim stilom igre i sposobnostima, pojedini teniseri postaju specijalizovani za određene podloge.
Uz još jedan blog tekst naše Balkan Bet online kladionice, saznajte zbog čega je trava najbrža podloga u tenisu, kao i druge važne karakteristike za sve 4 najzastupljenije podloge. Poznavanje uslova igre vam može biti itekako od koristi kada se odlučite za klađenje na tenis uz najbolje kvote na Balkan Betu.
Trava kao najbrža podloga u tenisu
Trava je najbrža podloga u tenisu zato što ima nizak koeficijent trenja i omogućava loptici da znatno brže “kliza”. Dodir sa travnatom površinom lopticu ubrzava i šalje je prilično nisko, zbog čega je protivniku teže da je stigne i uzvrati.
Pored visoke brzine odbijanja i proklizavanja, dolazi i do spina zbog koga je teško precizno predvideti u kom pravcu će loptica odleteti. Zbog svih navedenih karakteristika, travnata površina je idealna za tenisere koji se u igri najviše oslanjaju na servis i preferiraju brži tenis kada se poeni lako privode kraju. Za vas smo pripremili i listu na kojoj se nalaze najbrži servisi u tenisu i lista najboljih servisera.
Nekada su se na samom početku razvoja tenisa, svi mečevi igrali na teniskim podlogama od trave. Sami počeci istorije tenisa u vezi su sa britanskom aristokratijom i njihovom sportskom rekreacijom na terenima u sklopu velikih imanja.
Danas se samo jedan grend slem turnir igra na travi, i to onaj sa najdužom tradicijom. U pitanju je naravno Vimbldon. Jedan od razloga zbog kojih se u tenisu malo turnira igra na travi, sigurno jeste i činjenica da se površine ovog tipa znatno teže održavaju. Potrebno je uložiti puno napora i sredstava kako bi tereni bili u maksimalno dobrim uslovima, pa čak i tada neminovno dolazi do oštećenja, posebno uz servis liniju.
Trava kao vrsta podloge za teniske terene zahteva i posebnu opreznost igrača tokom kretanja i udaraca, s obzirom da vrlo lako može doći do proklizavanja i povreda.
Potrebna je prava veština udaraca i izuzetna elegancija pokreta, o čemu svedoče partije najboljih igrača Vimbldona, kao što su Rodžer Federer, Pit Sampras, Serena Vilijams i mnogi drugi. Švajcarac je ujedno i teniser sa najviše trofeja na ovom turniru, a vi pogledajte i ko su svi osvajači Vimbldona od 1877. godine.
Šljaka kao najsporija podloga za teniske terene
Šljaka je najsporija podloga za tenis zbog visokog koeficijenta trenja između teniske loptice i površine terena. Uz visoko trenje, loptica leti znatno više i odskače predvidljivije nego što je to slučaj na travnatim površinama.
Šljaka spada u teniske podloge pogodnije za igrače koji preferiraju duže razmene, duboke udarce i igru sa osnovne linije.
Tereni od šljake mogu biti u dve boje: zelene i crvene. Zelena šljaka je nešto ređa i dobija se od mrvljenog škriljca, granula plastike, gume i kamena. Što se tiče crvene šljake, između ostalog, najveći procenat sastava čini mrvljena cigla.
Tereni od šljake na zahtevaju posebno visoka ulaganja kada je kupovina u pitanju, ali je potrebno dosta vremena i stručnosti za održavanje. Neophodno je redovno zalivanje šljake i to po nekoliko puta dnevno, ali u pravoj meri, kako podloga ne bi postala previše mekana. Takođe, zahteva se i redovno ravnanje valjcima i četkama.
Čak i u slučajevima kada je podloga od šljake održavana sa maksimalnom brigom i posebnom posvećenošću, kao što je Roland Garros podloga, može doći do stvaranja određenih neravnina na terenu. Iako je šljaka takva da pruža mogućnost proklizavanja koje može da bude korisno u pojedinim slučajevima, ovde se savetuje poseban oprez zbog mogućih povreda u želji da se stigne do loptice.
I za višestruke osvajače Rolan Garosa i drugih turnira na šljaci se uvek preporučuje poseban pristup treninzima i načinu igre karakterističnom za ovu podlogu.
Rafael Nadal je “kralj šljake” i neko ko je uz Bjerna Borga, Žestin Enan i druge specijaliste doveo igranje na ovoj podlozi do savršenstva. Analizirajući njihove i druge čuvene partije, ali i generalno način igre na šljaci, dolazi se do zaključka kako su ovde potrebni visoka izdržljivost i sposobnost da se kvalitetnim spinom i preciznim udarcem dođe do poena u dugoj razmeni.
Tvrde podloge za teniske terene
Tvrde teniske podloge su sačinjene od asfalta ili betona koji je zatim presvučen nekim od sintetičkih materijala kao što je akril. Nisu sve pomenute podloge iste prema svojim karakteristikama, dok ponašanje loptice zavisi od količine i granulacije peska. Kada je peska više i granule su veće, loptica će se sporije odbijati od podlogu, dok će njen let najčešće biti predvidiviji.
Tvrde teniske podloge su zahvalnije od trave i šljake, iz prostog razloga što ne zahtevaju puno ulaganja i truda oko održavanja. Jednako se koriste u dvoranama i na otvorenom, a najpoznatiji turniri gde se koriste tvrde podloge jesu Australian Open i US Open:
- Deco Turf - US Open podloga;
- Rebound Ace - Australian Open podloga.
Podloge poput pomenutih se smatraju najpravednijim za najveći broj igrača, jer su jednako pogodne za tenisere koji preferiraju napadačku igru, kao i za one koji su usmereni više ka odbrani.
Međutim, negativna strana svakako jeste i tvrdoća, zbog koje se čak i kod profesionalaca stvaraju problemi sa leđima i kolenima.
Kada se danas kaže tvrda podloga, situacija je znatno drugačija nego ranije, s obzirom da je sve više kombinacija tvrdog asfalta i razne sintetike, dok su ranije to bili pravi tvrdi betonski tereni.
Iako je Novak Đoković osvojio veliki broj turnira na tvrdim podlogama, jedan od glavnih razloga zbog koga se danas smatra za GOAT-a u tenisu, jeste i upravo njegova raznovrsnost kada je u pitanju konstantnost dobrih igara na različitim teniskim podlogama.
Tepih podloge za tenis
Tepih podloge su svi tipovi montažnih podloga upakovanih u rolne, a izrađene od različitih materijala kao što su guma, akril, sintetika, pesak, veštačka trava. Danas se ne koriste na velikim turnirima, a najčešće su u upotrebi za oblaganje teniskih terena u trening kampovima širom sveta.
Kako se dele teniske podloge prema brzini?
ITF (Međunarodna teniska federacija) zvanično deli sve podloge, i one koje smo pominjali i razne druge, na 5 osnovnih kategorija kada je u pitanju njihova brzina:
- Spore podloge - kategorija 1;
- Srednje spore podloge - kategorija 2;
- Podloge srednje brzine - kategorija 3;
- Srednje brze podloge - kategorija 4;
- Brze podloge - kategorija 5.
Wimbledon trava i generalno trava spada u kategoriju brzih podloga, odnosno najbržih, dok je i veštačka trava zajedno sa svim drugim tepih podlogama u kategoriji brzih ili srednje brzih.
Sa druge strane je tu šljaka koja spada u spore podloge, dok su podloge sa presvučenim betonom u sredini ove lestvice. Da li pripadaju srednjoj, srednje brzoj ili srednje sporoj kategoriji, najviše zavisi od količine i granulacije peska.
Vrste terena sa različitim podlogama igraju izuzetno važnu ulogu u svetu tenisa. Mnogi igrači od malih nogu treniraju na nekoj od pomenutih podloga i svoju igru usavršavaju na istoj. Međutim, ko god želi da bude na vrhunskom nivou tenisa i da igra sa najvećim majstorima današnjice, svoj stil igre mora prilagođavati u odnosu na vrstu podloge.
Poznavanje stila igre i mogućnosti tenisera na određenoj teniskoj podlozi može imati ključne posledice na ishod sportskog klađenja u ovom sportu. Obavezno pre nego što sastavite tiket na tenis, sagledajte sve aspekte u koje spada i ovaj koji se odnosi na različite uslove igre u zavisnosti od same podloge.
Registrujte nalog na Balkan Betu i redovno pratite najbolje kvote, kako za tenis, tako i za druge sportove, a nadamo se da ste uživali u još jednom od naših blogova iz sveta sporta i igara na sreću.