Ko su najbolji srpski bokseri ikada i danas?

Ko su najbolji srpski bokseri ikada i danas?

Saznajte ko su najbolji srpski bokseri ikada, više o njihovim karijerama i dostignućima, ali i koje su trenutne uzdanice srpskog boksa kod nas.

Boks je nekada na ovim prostorima zauzimao podjednako važno mesto u smislu popularnosti domaće publike kao fudbal ili košarka. Danas je njegova popularnost neminovno opala, ali ipak ne smemo zaboraviti na nekadašnje bokserske legende zbog kojih je svaki meč bio očekivan kao pravi spektakl.

Naredne redove smo posvetili nekada omiljenim bokserima na ovim prostorima, a danas legendama, kao i najboljim srpskim bokserima današnjice. 

Nastavite sa čitanjem i saznajte za dostignuća najboljih srpskih boksera ikada i koje su to mlade nade ovog sporta kod nas i ko su trenutni reprezentativci. Obavezno proverite i najbolje kvote za boks pred svaki veliki meč i kvalitetnu ponudu igara koju nudi Balkan Bet online kladionica.

Uzmi bonus

Najbolji srpski bokseri ikada

Saznajte koji su bokseri iz Srbije ispisali istoriju boksa na ovim prostorima i ljubiteljima ovog sporta donosili prava uzbuđenja, napetost i radost. Svi među njima su bili prvaci Jugoslavije u boksu ili prvaci Srbije zavisno od perioda kada su boksovali. 

Pored interesantnih i korisnih blog članaka, sa nama nema zime ni kada su u pitanju najbolje kvote za sportsko klađenje, koje uvek dolaze uz sjajnu ponudu igara za sve sportove.

Slobodan Kačar - najbolji srpski bokser svih vremena

Rođen je 15. Septembra 1957. godine u Perućici kod Jajca. Ubrzo se preselio sa porodicom u Novi Sad, gde je kao veoma mlad, već sa 11 godina počeo da trenira boks.

Osvojio je zlatnu medalju u poluteškoj kategoriji na Olimpijskim igrama 1980. u Moskvi, dok je u Pezaru samo godina nakon toga uspeo da postane i svetski šampion. Vezao je 99 pobeda kao amaterski borac i zatim 21 kao profesionalac, nakon čega izlazi na megdan aktuelnom svetskom šampionu Ediju Mustafi Muhamedu 1985. godine i pobeđuje ga u 15 rundi.

Trener mu je bio čuveni Anđelo Dandi, isti onaj koji je trenirao nekadašnjih 15 šampiona sveta, među njima i Mumameda Alija. Kačar je plesao u ringu, borio se viteški i nikada nije bežao od razmene udaraca. 

Bokserska karijera ga je odvela put svetske slave, upoznao je Muhameda Alija, Boba Marlija, Hulija Iglesijasa i mnoge druge. Bio je prava svetska faca. Nakon završene karijere, radio je u bokserskom kampu svog nekadašnjeg trenera, a nakon toga se vratio u domovinu gde je bio predsednik bokserskog saveza Srbije i Crne Gore. Ima ženu Slavenku i dve ćerke Milenu i Marinu.   

Tadija Kačar - član čuvene bokserske porodice  

Srednji brat Slobodana Kačara, Tadija, zapravo je zaslužan što su obojica krenuli sa treniranjem boksa u Novom Sadu. Tadiju je mlađi brat zamolio da mu pronađe klub, što je ovaj i uradio, sa tim da ga je trener “naterao” da i se i sam oproba.

Tadija je rođen 5. januara 1957. godine i već 1976. samo 3 i po godine, nakon što je prvi put navukao rukavice, dobija priliku da brani boje reprezentacije na Olimpijskim igrama u Montrealu, kada je došao do srebrne medalje.

Što se tiče ostalih uspeha tokom karijere, definitivno vredne pomena jesu: srebrne medalje na Svetskom prvenstvu u Beogradu 1978., Evropskom prvenstvu u Kelnu 1979. godine i Evropskom prvenstvu u Kijevu 1974. godine. Zlatne medalje bile su njegove na Mediteranskim igrama u Splitu 1979. i Balkanskom šampionatu 1977.

Ima suprugu Radmilu i sinove Nenada i Nikolu. 

boks-dzak-trening

Dragomir Vujković - legenda domaće scene   

Dragomir Dragan Vujković je rođen 1953. godine i svoju karijeru započinje u BK Spartak iz Subotice. Sa 16 godina postaje juniorski šampion Jugoslavije. Kasnije je boksovao za BK Slavija iz Banja Luke i beogradski Partizan.

Tokom 15 godina karijere, čak 13 godina je branio boje Jugoslavije. Pet puta ja bio najbolji na Balkanskom šampionatu, dva puta na Mediteranskom

Do titule šampiona države došao čak 6 puta. Na svetskim prvenstvima osvaja dva srebra, u srednjoj kategoriji u Havani 1974. godine i u teškoj kategoriji 1978. u Beogradu protiv Kubanca Teofila Stivensona, koji je uzeo 3 svetska i 3 olimpijska zlata u periodu od 1972. do 1980.

U period od 1975. do 1980. je bio kapiten jugoslovenske boks reprezentacije. Nakon karijere je ostao u sportu i jedno kraće vreme bio predsednik FK Bačka. Dobio je ključeve Subotice uz druge sportiske velikane iz ovog grada. 

Nenad Borovčanin -

Rođen je 25. marta 1979. godine u Loznici, gde i započinje svoju profesionalnu karijeru, koju kasnije nastavlja u Slaviji iz Banja Luke. Kao amater je pobedio čak 98 puta, da bi se od 2004. prebacio u profesionalni boks. U periodu pre 2010. imao je prilike da se priprema zajedno sa Vitalijem i Vladimirom Kličkom. Već krajem 2010. godine je zabeležio 26 mečeva bez ijednog poraza, od čega je 17 bilo nokautom.

Godine 2011. postaje šampion Evrope u kruzer kategoriji WBO organizacije, da bi karijeru završio 2012. sa 30 pobeda na 30 boks mečeva. Postaje državni sekretar za omladinu u Ministarstvu omladine i sporta Republike Srbije 2012. godine, a danas je predsednik Bokserskog saveza naše zemlje. 

Najbolji srpski bokseri danas

Čini se kako borilačke veštine poput boksa i MMA sve više dobijaju na popularnosti kada je u pitanju omladina u Srbiji, bilo da se radi o dečacima ili devojčicama. Znamo ko su najbolji srpski MMA borci, ali hajde da vidimo i ko su najbolji bokseri na tlu Srbije. 

Nekadašnje legende sa prostora Srbije i dobro pozanti svetski borci daju vetar i leđa zaljubljenicima u boks da svakodnevno treniraju i rade na svojoj tehnici, snazi i mentalnoj spremi.

Drugi po važnosti turnir u Evropi, nakon Evropskog prvenstva, održava se upravo u Beogradu i poznatiji je kao “Beogradski pobednik”. Reprezentacija Srbije u boksu se u ruskom mestu Serpuhov pripremala za izdanje Beogradskog pobednika 2024. godine.

Dobro je poznat prijateljski odnos Rusije i Srbije kada je razvitak boksa u pitanju. Nenad Borovčanin je, kao predsednik našeg saveza, odlikovan i ordenom Ruskog ministarstva sporta za poseban doprinos razvoju ove saradnje.

Reprezentativci Srbije koji učestvuju na ovogodišnjem turniru jesu:

  • Stefan Camović u kategoriji do 60kg;
  • Vahid Abasov u kategoriji do 67kg;
  • Jovan Nikolić u kategoriji do 71kg;
  • Almir Memić u kategoriji do 75kg;
  • Artjom Agejev u kategoriji do 80kg;
  • Vladan Babić u kategoriji 92+kg.

Prethodne godine na Svetskom prvenstvu su članovi reprezentacije Srbije pored pomenutih boraca, bili i sledeći bokseri:

  • Omer Ametović u kategoriji do 51kg;
  • Tamir Galanov u kategoriji do 54kg;
  • Aleksej Šendrik u kategoriji do 60kg;
  • Milosav Savić u kategoriji do 86kg;
  • Sadam Magomedov u kategoriji do 92kg.

Ovo su ujedno i najbolji bokseri današnjice na ovim prostorima i momci od kojih trenutno zavisi napredak srpskog boksa, na kome rade zajedno uz “Bokserski savez Srbije” i trenere. Ujedno, pogledajte i koje sve kategorije u boksu postoje.

Nastavite da pratite rad naših mladih boksera i bokserki, kao i njihove rezultate na budućim šampionatima. Verujemo i potpuno se opravdano nadamo njihovim uspesima.

Takođe, za vas smo pripremili i pravu adrenalinsku zabavu u svetu klađenja. Vrhunske kvote i ponuda igara na sve sportove i takmičenja. Registrujte nalog na Balkan Betu, prebacite novac i uživajte u čarima dobre zabave kada god to želite.




Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.