Sportsko penjanje (sport climbing) - Penjanje sport
Sportsko penjanje (sport climbing) je dinamičan i uzbudljiv sport koji kombinuje fizičku snagu, tehniku i mentalnu izdržljivost. Kao sve popularnija disciplina, nudi raznolike izazove kroz boldering, brzinsko i težinsko penjanje, omogućavajući svakom penjaču da pronađe svoj idealan stil.
Penjanje sport zahteva specifičnu opremu i precizno definisana pravila, što ga čini sigurnim i pristupačnim kako za početnike, tako i profesionalce. Sa rastućim brojem takmičenja i uključivanjem u Olimpijske igre, sportsko penjanje privlači sve veću pažnju širom sveta.
U ovom članku istražićemo osnove sportskog penjanja, neophodnu opremu, discipline i pravila, njegov status u Srbiji i najpoznatije domaće i svetske penjače.
Pre nego što se detaljno budemo bavili navedenim, za sve one koji bi se okušali u igrama na sreću, Balkan Bet online kladionica je za vas spremila odličan bonus dobrodošlice, kao i tiket dana sa realnim ekspertskim predlozima za klađenje.
Podsećamo da je tu i nova igra za sve mečeve Evrolige i ABA lige – pobedi na poluvremenu, pomoću koje ćete izbeći nepredviđene padove.
Sportsko penjanje kroz istoriju
Kao posebna disciplina slobodnog penjanja razvilo se 80-ih godina XX veka, kada su vodeći francuski penjači, Patrik Edlinger i Patrik Bero, počeli da postavljaju trajne ekspanzione klinove na prirodne stene. Pre toga je bio popularan u SSSR-u.
Tako su omogućili sigurno penjanje na stenama bez pukotina za postavljanje privremenih sigurnosnih uređaja. Ovaj koncept brzo je stekao popularnost, prvo u Evropi, a zatim i Americi, gde je Alen Vots bio pionir sportskog penjanja u državnom parku Smit Rok.
Do kraja te decenije penjači su počeli postizati nove rekorde u težini penjanja, a uvođenje sportskog penjanja u međunarodna takmičenja doprinelo je njegovom širenju.
Takmičenja su organizovana na veštačkim stenama, što je omogućilo uvođenje standardizovanih pravila i ocenjivanja. Do danas je evoluiralo u globalni sportsku priču, koja je 2021. postala deo Olimpijskih igara.
Sportsko penjanje na Olimpijskim igrama
Sportsko penjanje debitovalo je na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, i tako postalo deo istorije sporta. Takmičari su se nadmetali u kombinovanoj disciplini koja je objedinila tri glavne grane: brzinsko, bolder i težinsko penjanje.
Iako je ovaj format izazvao kritike u zajednici penjača, bio je važan korak ka priznavanju ovog sporta na globalnoj sceni. Od 2024. brzinsko penjanje se izdvojilo kao zasebna disciplina, dok su bolder i težinsko ostali spojeni u kombinovanu kategoriju.
Međunarodna federacija sportskog penjanja (IFSC) bila je glavni inicijator uvođenja ovog sporta u olimpijski program, koje su prvi put predložili da dobije olimpijski karakter još 2015. godine. Već nakon godinu dana Međunarodni olimpijski komitet odobrio je climbing na OI 2021. u Tokiju.
Na Olimpijadi, tehnički zahtevi za rute u disciplini težinskog penjanja dostizali su nivo između 8c (5.14b) i 9a (5.14d) prema francuskoj skali, dok su bolder rute bile ocenjene između V10 (7C+) i V14 (8B+) za muškarce, odnosno V9 (7C) i V12 (8A+) za žene. Ovi nivoi postavljeni su kako bi izazvali vrhunske sportiste i testirali njihove granice.
Od 2028. biće redovna olimpijska disciplina, sa jasno definisanim formatima i medaljama za svaku od glavnih grana ovog sporta. Slovenački tim trenutno drži najviše zlatnih medalja (dve), dok su Austrija, Japan i SAD vodeći po ukupnom broju osvojenih medalja.
Sportsko penjanje - discipline i pravila
Sportsko penjanje obuhvata tri osnovne discipline:
- Težinsko penjanje (Lead Climbing)
- Ova disciplina testira izdržljivost i tehniku. Takmičari imaju jedan pokušaj da se popnu što više na steni visokoj 15 metara u vremenskom roku od šest minuta.
- Tokom uspona, penjači moraju povremeno zakačiti sigurnosno uže za unapred postavljene karabinjere radi bezbednosti.
- Na steni se nalazi najmanje 40 hvatišta, pri čemu se boduju samo najviših 40.
- Sistem bodovanja:
- Najviših 10 hvatišta vredi po 4 boda.
- Srednjih 10 hvatišta po 3 boda.
- Sledećih 10 hvatišta po 2 boda.
- Najnižih 10 hvatišta po 1 bod.
- Delimični bodovi se dodeljuju ako penjač započne pokret ka sledećem hvatištu, ali ne uspe da ga drži.
- Takmičenje počinje zajedničkim periodom posmatranja zida u trajanju od šest minuta, nakon čega svaki penjač pojedinačno izlazi iz izolacione zone da pokuša svoj uspon.
- Bolder penjanje (Bouldering)
- Boldering se fokusira na kratke, ali tehnički složene rute visine do 4,5 metra. Bolder je disciplina snage i mešavina je parkura i balansa. Najkompleksnije je. Bodove donose samo dva hvata. Nije potrebna posebna oprema.
- Ruta (poznata kao "problem") sadrži početnu poziciju sa obaveznim položajem svih četiri ekstremiteta, dve "zonske hvatiške" kao kontrolne tačke i vrh koji penjač mora držati obe ruke kako bi se uspon računao kao uspešan.
- Takmičari mogu pokušavati problem više puta u zadanom vremenskom roku, a na kraju su rangirani prema broju uspešno završenih problema, dosegnutih zona i najmanjeg broja pokušaja.
- Bodovanje:
- 25 bodova za svaki uspešno završen problem.
- 10 bodova za dostizanje visoke zone.
- 5 bodova za dostizanje niske zone.
- Oduzima se 0,1 bod za svaki neuspešan pokušaj dostizanja zone ili vrha ako takmičar kasnije uspe.
- Brzinsko penjanje (Speed Climbing)
- Cilj brzinskog penjanja je savladavanje zida visine 15 metara u najkraćem mogućem vremenu.
- Zidovi su standardizovani za sva takmičenja; hvatišta su identična po veličini i obliku, te su uvek postavljena na istim mestima.
- Takmičari se trkaju u parovima na dve paralelne staze, a trka počinje na zvuk signala.
- Lažni start se proglašava ako takmičar napusti tlo manje od 0,1 sekunde nakon signala.
- Na vrhu zida nalazi se dugme koje penjač mora dodirnuti da zaustavi vreme.
- Rezultati se temelje isključivo na vremenu, a svaki meč obično traje manje od 10 sekundi.
- Kvalifikacije se sprovode na osnovu najboljih vremena, dok se u eliminacionim rundama takmičari trkaju direktno jedan protiv drugog.
U kombinovanoj formi na Olimpijadi, rezultati iz bolderinga i težinskog penjanja se sabiraju kako bi se dobio ukupan skor. Maksimalan broj poena koji takmičar može osvojiti je 200.
Penjačka oprema – oprema za sportsko penjanje
Odgovarajuća oprema za sportsko penjanje ključna je za sigurnost i efikasnost svakog penjača. Svaki deo opreme ima specifičnu funkciju i prilagođen je potrebama sportista. U nastavku je detaljno opisana oprema sa savetima za pravilno korišćenje i održavanje.
- šlem za planinarenje: pruža zaštitu glave od padova kamenja ili udaraca o stenu. Obavezan je pri penjanju višedužinskih smerova i u područjima gde postoji rizik od odrona.
- penjački pojas: koristi se za sigurno vezivanje penjača za uže i karabinjere. Sadrži omče za kačenje dodatne opreme i omogućava pravilnu raspodelu opterećenja pri penjanju i padu.
- dinamičko uže za penjanje: rasteže se pod opterećenjem, što pomaže u apsorbovanju energije pada. Standardna debljina užadi je između 9.8 i 10.5 mm, dok je dužina uglavnom 60–70 metara. Pre svake upotrebe, uže treba pregledati na oštećenja, a oštećeni delovi se moraju skratiti ili uže zameniti.
- statik uže: koristi se za speleologiju, transport opreme i rad na visini jer se ne rasteže pod opterećenjem. Ne amortizuje padove.
- spitovi i sidrišta: osiguravaju penjača tokom penjanja. Spitovi se sastoje od ekspanzionog klina i pločice za kačenje kompleta, dok sidrišta čine završne tačke osiguranja, često povezane lancima i karikama.
- karabineri: metalni delovi koji se koriste za povezivanje užeta, spitova i druge opreme. Mogu imati sigurnosne matice (matičnjake) koje sprečavaju slučajno otvaranje bravice.
- kompleti za osiguranje (quickdraw): sastoje se iz 2 karabinera povezana gurtnom. Smanjuju trenje užeta o stenu i omogućavaju lakše kretanje užeta tokom uspona.
- gurtne: tekstilne trake velike nosivosti koriste se za pravljenje sidrišta, osiguranje na steni ili kao deo kompleta.
- penjačice: specijalno dizajnirane patike sa gumenim đonovima za bolje prianjanje. Mekše penjačice su idealne za boldering, dok su tvrđe pogodne za tehničke rute i precizne pokrete.
- tečni magnezijum i vrećica za magnezijum: magnezijum suši ruke i povećava trenje na hvatištima. Vrećica za magnezijum se nosi oko struka radi lakšeg pristupa tokom penjanja.
- osmica: uređaj za osiguranje i spuštanje niz uže. Iako je jednostavna za upotrebu, zahteva stalnu pažnju kako bi se sprečilo iskliznuće užeta.
- gri-gri: poluautomatski uređaj za osiguravanje koji blokira uže u slučaju naglog opterećenja. Idealno je za sportove sa čestim pauzama ili vežbanjem pokreta.
- žemar: koristi se za penjanje uz uže ili kao osiguranje na fiksnom užetu. Neophodan je kod tehničkih uspona i ekspedicija.
- spitovi: trajni elementi postavljeni u steni koji služe kao tačke osiguranja između zemlje i sidrišta. Njihova pravilna postavka zahteva iskustvo i veštinu.
- odeća za penjanje: treba biti lagana, fleksibilna i prilagođena vremenskim uslovima. Materijali koji se ne habaju lako i omogućavaju slobodu pokreta su idealni.
- nosač alata: omogućava lak pristup dodatnoj opremi tokom penjanja. Koristi se za kačenje karabinera, kompleta, klinova i drugog alata.
- vreće za nošenje užeta: štite uže od prljavštine i habanja.
- gurtne za sidrišta: koriste se za povezivanje više tačaka osiguranja, osiguravajući veću stabilnost i sigurnost.
- alat za postavljanje spitova: koristi se za bušenje rupa u steni i postavljanje osiguranja. Namenjen je iskusnim penjačima ili ekipama za opremanje smerova.
- atc pločica: koristi se za osiguravanje partnera ili spuštanje niz uže. Laka je za rukovanje i pogodna za rad sa jednim ili dva užeta.
- stop descender: uređaj za spuštanje niz uže. Omogućava kontrolisano spuštanje i koristi se uglavnom u speleologiji.
- vreće za opremu: služe za organizaciju i zaštitu opreme tokom transporta i penjanja.
Svaki od ovih elemenata opreme prilagođen je specifičnim potrebama sportista, doprinoseći sigurnosti i učinkovitosti na stazi.
Četiri saveta za pravilno održavanje:
- Uže nikada ne stavljajte direktno na zemlju – koristite podlošku.
- Redovno pregledajte opremu na oštećenja i zamenite dotrajale delove.
- Izbegavajte trljanje užeta o stenu i kontakt sa vatrom ili oštrim predmetima.
- Čuvajte opremu na suvom mestu i dalje od direktnog sunčevog svetla.
Pravilno korišćenje i održavanje ove opreme ključno je za sigurnost, efikasnost i uživanje u sportskom penjanju.
Sportsko-penjački savez Srbije - kad je osnovan i ko ga sačinjava
Sportsko-penjački savez Srbije (SPSS) je nacionalni savez koji koordinira razvoj i promociju ovog sporta na teritoriji Srbije. Osnovan 1998. u Beogradu, ovaj savez je 11 godina docnije postao jedinstvena organizacija nakon spajanja sa regionalnim savezom Vojvodine.
Od 2014. nosi današnji naziv i aktivno radi na promociji kroz saradnju sa klubovima, organizaciju takmičenja i edukaciju mladih. Kao član Sportskog saveza Srbije i Međunarodne sportsko-penjačke federacije (IFSC), SPSS je ključna institucija koja doprinosi razvoju ove discipline na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Ciljevi SPSS-a uključuju popularizaciju među mladima, unapređenje infrastrukture i podršku klubovima u pripremama za takmičenja.
Pored državnih šampionata u svim disciplinama, savez organizuje seminare za stručno usavršavanje trenera i sudija, kao i programe edukacije i promocije penjanja u osnovnim i srednjim školama.
Skupština SPSS
Najviši organ SPSS-a je Skupština, koja se sastoji od predstavnika klubova članica saveza. Skupština donosi Statut kao najvažniji pravni dokument, koji je u potpunosti usklađen sa zakonodavstvom Republike Srbije i propisima Međunarodne sportsko-penjačke federacije.
Pored toga, Skupština odlučuje o ključnim pitanjima vezanim za rad saveza, kao što su godišnji planovi, finansijski izveštaji i strategije razvoja.
Skupština bira i postavlja ključne funkcije u savezu, uključujući predsednika, Upravni odbor, Nadzorni odbor i generalnog sekretara. Sve odluke donose se većinom glasova članova, čime se obezbeđuje demokratičnost u radu i transparentnost u odlučivanju.
Članstvo u SPSS-u
SPSS okuplja veliki broj klubova i udruženja koji aktivno učestvuju u razvoju climbing-a na teritoriji Srbije. Klubovi su podeljeni na redovne i pridružene članove, a njihova lista obuhvata sledeće:
Redovni članovi:
- PSK "Spartak" Subotica
- PK "Adrenalin" Novi Sad
- PEK "Soko" Pančevo
- SPK "Black Rock" Beograd
- SPK "MR Avala" Beograd
- SK "Tribe" Beograd
- PK "Beograd"
- SPK "Granit" Beograd
- SPK "GECO" Beograd
- SPK "Vertikal" Beograd
- PK "Zemun"
- PSK "Goč" Vrnjačka Banja
- PAEK "Niš" (trostruki uzastopni prvak Srbije)
- SPK "Stari Grad" Užice
Pridruženi članovi:
- SPU "Zlatno uže" Beograd
- PK "Vukan" Požarevac
- SPS Beograda
- SPS Vojvodine
Ova razgranata mreža klubova doprinosi razmeni znanja i iskustava među sportistima, čineći Srbiju značajnom tačkom na mapi Evrope.
Pored takmičarskih aktivnosti, SPSS kontinuirano radi na širenju svesti o sportskom penjanju i promociji zdravog načina života kroz ovu disciplinu.
Poznati srpski i svetski penjači
Postoje mnogi vrhunski sportisti, kako u Srbiji, tako i na svetskom nivou. U Americi, Japanu ili Francusko veoma je popularno, a u većim gradovima trenira i po 3.000 ljudi Border sale su svuda prisutne. Čak i Slovenija u svakom selu ima stenu za penjanje.
Postignuća i posvećenost najvećih takmičara ne samo da inspirišu nove generacije, već i podižu popularnost ovog sporta širom sveta.
Najbolji srpski penjači
Ubedljivo je najbolja srpska penjačica je Staša Gejo, koja se izdvaja vanserijskim talentom u penjanju.
Staša Gejo
ođena u Nišu, Staša je ubedljivo najuspešnija srpska penjačica. Njeni najveći uspesi uključuju zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u disciplini bolder, bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u kombinaciji i pobedu na Svetskim igrama 2017. godine.
“I dalje smo dosta u zaostatku, kaskamo za ostatkom sveta, pogotovu od Olimpijade”, izjavila je najtrofejnija srpska penjačica.
Trijumfovala je i na Mastersu u Utrehtu. Njena veština i odlučnost čine je uzorom mnogima u sportskom penjanju.
Igor Veselić
Specijalista za težinsko penjanje, Igor je poznat po impresivnim usponima na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Kao član reprezentacije Srbije, redovno predstavlja zemlju na Svetskim prvenstvima, gde se ističe tehnikom i izdržljivošću.
Milica Marjanović
Talentovana bolder penjačica, Milica je višestruka državna šampionka u ovoj disciplini. Njeni uspesi na evropskoj sceni najavljuju svetlu budućnost i dalje napredovanje u sportskom penjanju.
Najbolji svetski penjači
Najbolji svetski penjači uglavnom potiču iz Evrope, Azije i Severnoameričkog kontinenta. Nabrojaćemo neke najpoznatije koji su imali zapažene rezultate proteklih godina.
Adam Ondra
Češki penjač poznat po osvajanju najtežih ruta na svetu, uključujući "Silence", prvi uspon na rutu ocene 9c. Ondra je legenda sa brojnim svetskim titulama i jedinstvenim stilom penjanja.
Janja Garnbret
Slovenka koja dominira u sportskom penjanju, osvajačica više Svetskih kupova i zlatne olimpijske medalje u kombinovanoj disciplini 2021. godine. Njena preciznost i snaga čine je jednom od najboljih penjačica svih vremena.
Alberto Ginés López
Španac koji je osvojio prvu zlatnu olimpijsku medalju u sportskom penjanju na Igrama u Tokiju 2021. godine. Njegova mladost i energija učinili su ga simbolom budućnosti ovog sporta.
Jakob Schubert
Austrijanac sa četiri titule svetskog šampiona i brojnim medaljama na Svetskim kupovima. Poznat je po izuzetnoj izdržljivosti i tehničkom znanju, što ga čini jednim od najkompletnijih penjača.
Miho Nonaka
Japanka koja je osvojila srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju i mnogobrojne nagrade na Svetskim kupovima u disciplini bolder. Njena posvećenost sportu inspiracija je mnogima.
Akiyo Noguchi
Takođe iz Japana, Noguchi je osvojila bronzanu medalju na Olimpijskim igrama 2021. i četiri puta bila pobednica Svetskog kupa u bolderingu. Njena karijera je sinonim za doslednost i izvrsnost u sportskom penjanju.
Aleksandra Mirosław
Poljska penjačica, dvostruka svetska prvakinja u brzinskom penjanju i aktuelna olimpijska šampionka. Aleksandra je poznata po postavljanju svetskih rekorda u brzini penjanja, uključujući vreme od 6.06 sekundi na Olimpijadi u Parizu 2024.
Aleksandra Kałucka
Isto iz Poljske, Aleksandra je osvajačica bronzane medalje na Olimpijadi u Parizu. Njena eksplozivna brzina i preciznost izdvajaju je među najboljima u brzinskom penjanju.
Deng Lijuan
Kineska penjačica i osvajačica srebrne medalje u brzinskom penjanju na Olimpijadi u Parizu. Njena lična posvećenost i konstantno poboljšanje rezultata čine je liderkom u azijskom penjanju.
Brooke Raboutou
Francusko-američka penjačica i osvajačica srebrne medalje u kombinaciji boldera i težinskog penjanja na Olimpijskim igrama 2024. Brooke je poznata po impresivnoj karijeri u sportskom i bolder penjanju.
Sam Watson
Američki rekorder u brzinskom penjanju, sa zabeleženim vremenom od 4.74 sekunde 2024. na Olimpijadi. Njegova tehnika i brzina su redefinisali standarde u brzinskom penjanju.
Wu Peng
Kineski takmičar u brzinskom penjanju, koji je na Olimpijadi u Parizu. osvojio srebrnu medalju. Njegovi rekordni usponi i precizna tehnika učinili su ga ključnim azijskim predstavnikom.
Toby Roberts
Britanski penjač i olimpijski šampion u kombinaciji boldera i težinskog penjanja 2024. godine. Toby je najmlađi britanski penjač koji je savladao 9a rute i poznat je po svom balansu između takmičarskog i prirodnog penjanja.
Veddriq Leonardo
Indonežanski penjač i olimpijski šampion u brzinskom penjanju na pariškim olimpijskim igrama. Njegova brzina i dominacija u disciplini učinili su ga prvim indonežanskim osvajačem zlatne medalje van badmintona.
Ova imena ne samo da podižu standarde u sportskom penjanju, već i inspirišu penjače svih uzrasta da prevaziđu svoje granice i teže ka vrhu. I rekreativni penjači se ugledaju na ove veličine, te zato sportsko penjanje važi za jedan od najbrže rastućih sportskih aktivnosti.
Za sve one koji nakon ovog zanimljivog teksta (po)žele razonodu, a ljubitelji su slot igara, analizirajte TOP 10 slotova sa najvećim RTP koje smo pripremili za vas, uz poželjno poznavanje kladioničarskih izraza.
A ako volite klađenje na profesionalne mečeve timova koji igraju video igre, predznanje o ovoj industriji možete saznati kroz Esports Srbija blog-tekst, pre nego što se zabavite u esports klađenju i uz malo sreće ostvarite lepe dobitke.