Ragbi pravila, pozicije i način igre
Ragbi pravila su jasno definisana. Utakmica ovog fizički grubog sporta traje 80 minuta. Produžeci ne postoje. Poluvreme je na 40 minuta, kada igrači odmaraju 10 minuta u svlačionici.
Za razliku od ostalih sportova, ragbi pravila zahtevaju da se igra ovalnom (jajastom) loptom, koja se nikada ne može dodavati napred. Ekipe imaju po 15 igrača, a svaka se sastoji od 8 napadača i 7 bekova. Dozvoljeno je sedam izmena.
Ragbi teren je dužine 100m i širine 70m. Gol u ragbiju ima formu latiničnog slova Н.
Cilj ragbija, sporta koji je nastao u Engleskoj 1823, jeste da igrači jednog tima postignu više bodova od protivničke ekipe tako što će loptu staviti u protivnički gol. Moguć je i nerešen rezultat, ali to je prilično rekto u ovom sportu.
Postoje dve verzije ragbija koje su popularnije od ostalih. To su Ragbi unija sa 15 ragbistai Ragbi liga sa 13 ragbista, dok je Ragbi sedam (Rugby 7), kada tim ima samo 7 članova, postala deo Olimpijskih igara od 2016. godine.
Ovaj sport na najvišem nivou igraju Engleska, Novi Zeland, Južna Afrika, Australija, Francuska (koja je osvajač Olimpijskih igara u Parizu 2024), Irska, Škotska, Vels, Italija, Argentina, Fidži, Tonga, Samoa.
Balkan Bet kladionica je u nastavku detaljno objasnila ragbi pravila, pozicije i način igre, kao i način bodovanja. Pre nego što nastavimo, pogledajte tip dana koji smo ekspertski sastavili za vas.
Element igre |
Opis |
Teren |
Dimenzije su 100m x 70m, gol je u obliku slova "H". |
Trajanje utakmice |
80 minuta, dva poluvremena po 40 minuta sa pauzom od 10 minuta. |
Osnovno pravilo |
Lopta se ne sme bacati unapred. |
Cilj igre |
Položiti loptu u protivnički esej prostor. |
Bodovanje |
Esej (5 poena), pretvaranje (2 poena), kazneni udarac (3 poena), drop gol (3 poena). |
Lopta |
Jajastog oblika, različita veličina za ragbi XV i ragbi VII. |
Pozicije u skramu |
Levi stub, taloner, desni stub, levi skakač, desni skakač, levi krilni, desni krilni, čep. |
Pozicije u liniji |
Demi, otvarač, prvi centar, drugi centar, levo krilo, desno krilo, arijer. |
Formacije |
Rak (lopta i igrač na zemlji), mol (igrač stoji sa loptom). |
Napomene |
|
Da bi se rugby pravila razumela u potpunosti, potrebno je znati 3 sonovna propisa:
1. Ragbi pravila – kretanje lopte i pozicije
U ragbiju je osnovno pravilo da se lopta ne sme dodavati unapred. Igrači je mogu proslediti isključivo unazad ili bočno, u skladu sa dogovorenom taktikom, kako bi održali timsku igru i zauzeli bolju poziciju na terenu.
Kretanja lopte
Postoje dva osnovna načina napredovanja na terenu:
- Trčanjem sa loptom – igrač koji drži loptu može trčati ka protivničkom esej prostoru, uz stalnu podršku saigrača.
- Šutiranjem lopte – tim može šutirati loptu unapred kako bi stekao teritorijalnu prednost i prisilio protivnika na defanzivne poteze.
Odbrambene strategije:
Protivnički tim ima zadatak da zaustavi napredovanje ekipe u posedu lopte. Ovo se postiže:
- Obaranjem igrača sa loptom – što rezultira formiranjem rucka (lopta je na zemlji) ili maula (igrač sa loptom ostaje na nogama).
- Pokušajem osvajanja lopte – korišćenjem fizičke snage i tehničkih veština.
Svaka faza igre zahteva preciznu koordinaciju svih igrača, brzo donošenje odluka i tačne dodavačke akcije.
Pozicije igrača i njihove uloge
Igrači u ragbiju su podeljeni u dve osnovne grupe: igrače skrama i igrače linije. Svaka pozicija ima specifičnu ulogu na terenu:
Igrači skrama (8 igrača):
- Prva linija:
- Levi stub – osigurava stabilnost u skramu i zadužen je za obaranje protivnika.
- Taloner – ubacuje loptu u skram i često učestvuje u defanzivnim akcijama.
- Desni stub – pruža podršku prvoj liniji u defanzivnim i ofanzivnim fazama igre.
- Druga linija:
- Levi skakač i desni skakač – specijalizovani za skokove prilikom izvođenja auta.
- Treća linija:
- Levi i desni krilni – brzi igrači zaduženi za napad nakon skrama.
- Čep – moćan trkač i ključan u obaranju protivnika.
Igrači linije (7 igrača):
- Demi (9): poveznik između skrama i linije, sa zadatkom da brzo prosledi loptu.
- Otvarač (10): glavni organizator igre, donosi ključne taktičke odluke.
- Centri (12 i 13): robusni igrači zaduženi za probijanje protivničke linije i održavanje poseda lopte.
- Krila (11 i 14): koriste brzinu za završne poteze i napad.
- Arijer (15): poslednja linija odbrane, zadužen za hvatanje lopti i organizaciju kontra-napada.
Ova podela igrača i pravila igre osiguravaju visok nivo taktičke složenosti i fizičke spremnosti, što ragbi čini jedinstvenim sportom.
2. Pravila bodovanja
U ragbiju na četiri načina mogu da se osvoje poeni:
- Esej (Try): donosi čak 5 poena i u tom smislu je najvredniji. Da bi se esej priznao, igrač mora da položi loptu na tlo unutar protivničkog gola prostora (in-goal area). Lopta mora jasno dodirnuti podlogu dok je igrač u kontroli lopte. Ovo bodovanje je ključno za timsku igru, jer zahteva koordinaciju celog tima kako bi se probila odbrana protivnika.
- Pretvaranje (Conversion): nakon postignutog eseja, tim dobija priliku da izvede pretvaranje, koje vredi 2 poena. Igrač pokušava da šutira loptu kroz dve stative i iznad prečke gola. Lopta se šutira iz tačke koja je u ravni sa mestom gde je esej postignut, što znači da položaj eseja direktno utiče na težinu pretvaranja.
- Penal (Penalty): donosi 3 poena i dosuđuje se kada protivnički tim napravi ozbiljan prekršaj, poput igranja lopte u ofsajdu ili nepravilnog ponašanja u skramu. Tim koji izvodi penal može odlučiti da šutira loptu na gol iz bilo koje pozicije na terenu. Da bi penal bio uspešan, lopta mora proći između stativa i iznad prečke..
- Drop gol (Drop Goal): takođe donosi 3 poena, ali se razlikuje od penala po tome što se izvodi tokom igre. Igrač mora da ispusti loptu na tlo, a zatim je udari nogom dok se lopta odbija od podloge. Ako prođe kroz stative i iznad prečke, drop gol se priznaje. Ovaj način bodovanja je ređi, ali se često koristi u ključnim trenucima utakmice kada je potrebno brzo postići poene
3. Oprema za ragbi – ragbi lopta, dres
Oprema za ragbi je prilagođena zahtevima igre, fizičkom kontaktu i različitim vremenskim uslovima.
Kvalitetna oprema je ključna za bezbednost i performanse igrača na terenu. Ovde su navedeni osnovni delovi opreme koji su neophodni za igranje ragbija, zajedno sa okvirnim cenama.
- Ragbi lopta
Ragbi lopta je jajastog oblika, dizajnirana za lako hvatanje, dodavanje i šutiranje. Izrađuje se od sintetičkih materijala koji su otporniji na vlagu i loše vremenske uslove, čime se omogućava bolja kontrola i izdržljivost. Veličina zavisi od verzije ragbija:
- Ragbi Unija: kraća i šira lopta zbog koje je su i dodavanja preciznija.
- Ragbi Liga: nešto je izduženija, prilagođena za šuteve na gol.
Okvirna cena: 20–80 EUR, u zavisnosti od kvaliteta i brenda. Najpoznatiji proizvođači su "Gilbert" i "Steeden".
- Ragbi dres
Ragbi dres je specijalno izrađen od čvrstih i rastegljivih materijala kako bi izdržao intenzivne fizičke kontakte i povlačenja tokom igre.
Moderni dresovi su prilagođeni za bolje prijanjanje uz telo, što otežava protivnicima da uhvate igrača. Dres obično uključuje:
- Gornji deo (majica)
- Šorts
Okvirna cena kompleta: 30–100 EUR, u zavisnosti od brenda i kvaliteta.
- Ragbi kopačke
Patike za ragbi su slične fudbalskim, ali su prilagođene za veću stabilnost i kontakt u blatu i travi. Dolaze sa kramponima različitih dužina, koji omogućavaju bolje prijanjanje na podlogu.
- Materijal: koža ili sintetički materijali.
- Tip krampona: zavisi od pozicije igrača i vrste terena.
Okvirna cena: 50–150 EUR.
- Štitnici za zube
Štitnik za zube je obavezan deo opreme, koji štiti zube i vilicu tokom kontakta. Izrađuju se od termoplastičnih materijala koji se oblikuju prema zubima igrača.
- Jednoslojni ili višeslojni štitnici.
Okvirna cena: 10–50 EUR.
- Zaštitna oprema
Zaštitni jastučići su opcionalni, ali veoma korisni za dodatnu bezbednost:
- Jastučići za ramena: štite ključne kosti i gornji deo tela (cena: 30–70 EUR).
- Jastučići za potkolenice: dodatna zaštita u defanzivnim duelima (cena: 20–50 EUR).
- Čarape
Čarape su deo standardne uniforme, izrađene od čvrstih materijala koji se ne klizaju. One pružaju dodatnu udobnost i sprečavaju povrede kože tokom igre.
Okvirna cena: 10–20 EUR.
- Ragbi kaciga (po želji)
Lagana kaciga izrađena od mekanih materijala koristi se za zaštitu glave, posebno u intenzivnim mečevima. Kaciga nije obavezna, ali je preporučljiva za mlade igrače i one koji često učestvuju u kontaktima.
Okvirna cena: 30–80 EUR.
- Trening oprema
Za treninge su potrebni dodatni elementi, uključujući:
- Trenažne lopte (15–50 EUR)
- Marker čunjevi (10–30 EUR)
- Prsluci za identifikaciju timova (10–20 EUR)
Kompletan set osnovne opreme za ragbi igrača može koštati između 150 i 500 EUR, u zavisnosti od kvaliteta i brendova. Za početnike su dostupni pristupačniji modeli, dok profesionalni igrači biraju opremu sa najvišim standardima izdržljivosti i performansi.
Investicija u kvalitetnu opremu ne samo da povećava bezbednost ragbista već doprinosi boljoj igri i ukupnom uživanju u ovom dinamičnom sportu.
Najbolji ragbi klubovi i legende ragbija - top 5 lista
Engleski i francuski klubovi dominiraju na listi najuspešnijih ragbi timova, zahvaljujući bogatoj istoriji, strastvenim navijačima i brojnim osvojenim trofejima. Na osnovu rezultata i uticaja, među najboljima se ističu:
- Leinster Rugby (Irska): ovaj klub je jedan od najuspešnijih u istoriji evropskog ragbija, sa brojnim osvojenim titulama u takmičenjima Pro14 i Heineken Champions Cup. Njihova doslednost u vrhunskim performansama čini ih sinonimom za uspeh u ragbiju. Leinster je poznat i po razvijanju mladih talenata koji često postaju ključni igrači za reprezentaciju Irske.
- Crusaders (Novi Zeland): vodeći klub Super Rugby lige sa najviše osvojenih titula u ovom elitnom takmičenju. Poznati su po izuzetnoj dominaciji i kvalitetnim igračima, uključujući brojne članove All Blacks reprezentacije. Njihova filozofija igre, bazirana na agresivnoj odbrani i taktičkoj preciznosti, postavila je standarde u ragbiju.
- Saracens (Engleska): višestruki osvajači Premiershipa i Champions Cupa, Saracens se ističu disciplinovanom igrom i jakim timskim duhom. Njihova dominacija na domaćoj i evropskoj sceni potvrđuje ih kao vrhunski klub. Klub je poznat i po stabilnom finansijskom modelu koji omogućava dugoročni uspeh.
- Toulouse (Francuska): klub sa najvećim brojem osvojenih titula u istoriji francuske Top 14 lige. Pored domaćih uspeha, Toulouse je ostvario značajan uticaj i na evropskoj sceni, osvajajući najvažnije titule. Njihov napadački stil igre i tehnička preciznost izdvajaju ih kao miljenike publike.
- Wigan Warriors (Engleska): najuspešniji ragbi ligaški klub u Velikoj Britaniji, sa preko 20 osvojenih šampionskih titula i Challenge kupova. Klub je poznat po razvoju vrhunskih igrača i strastvenim navijačima koji ga podržavaju decenijama. Wigan je ključni simbol ragbi lige u Engleskoj, s dubokom tradicijom koja traje od kraja 19. veka.
Među legendama ragbija, izdvajaju se igrači koji su svojim dostignućima ostavili dubok trag u istoriji ovog sporta:
- Jonah Lomu (Novi Zeland): simbol globalnog ragbija, Lomu je postigao sedam eseja na Svetskom kupu 1995, uključujući četiri protiv Engleske u polufinalu. Nastupao je za All Blacks i nekoliko prestižnih klubova poput Wellingtona i Cardiff Bluesa. Njegova fizička snaga i brzina revolucionisali su poziciju krila u ragbiju.
- Richie McCaw (Novi Zeland): jedini kapiten koji je predvodio All Blacks do dve uzastopne pobede na Svetskim kupovima (2011. i 2015). Na klupskom nivou, bio je ključni igrač Crusadersa, osvajajući tri Super Rugby titule. Smatra se jednim od najuticajnijih lidera u istoriji sporta.
- Martin Johnson (Engleska): legendarni kapiten koji je vodio Englesku do pobede na Svetskom kupu 2003. godine. U klupskom ragbiju, osvojio je šest Premiership titula i dva Heineken kupa sa Leicester Tigers. Njegova čvrsta igra u drugoj liniji bila je temelj uspeha njegovih timova.
- Brian O'Driscoll (Irska): najbolji strelac u istoriji reprezentacije Irske sa 46 eseja. O'Driscoll je predvodio Irsku do Grand Slam pobede u Šest nacija 2009. godine, a sa Leinsterom je osvojio četiri evropske titule. Njegova vizija igre i sposobnost probijanja odbrana izdvajaju ga kao jednog od najboljih centara u istoriji ragbija.
- Dan Carter (Novi Zeland): jedan od najboljih otvarača u istoriji ragbija, sa rekordnih 1.598 poena za All Blacks. Njegova igra je bila presudna za osvajanje Svetskog kupa 2015, a na klupskom nivou osvojio je titule sa Crusaders, Racing 92 i Kobelco Steelers. Njegova preciznost u šutu i taktička zrelost postavili su standarde za sve buduće otvarače.
Ragbi Olimpijada
Ragbi je prvi put postao deo Olimpijskih igara na početku 20. veka, s turnirima održanim 1900, 1908, 1920. i 1924. godine. Tokom ovog perioda, dominirale su reprezentacije poput SAD-a, koja je osvojila zlatne medalje 1920. i 1924. godine.
Međutim, nakon 1924. godine, ragbi je uklonjen sa olimpijskog programa zbog logističkih i organizacionih izazova.
Nakon gotovo jednog veka, ragbi se vratio na olimpijsku scenu 2016. godine u Riju, ali u formatu Ragbi sedam (Rugby 7), koji podrazumeva brzu i dinamičnu igru sa sedam igrača po timu.
Na ovom turniru, Fidži je osvojio zlato u muškoj konkurenciji, pobedivši Veliku Britaniju u finalu, dok je u ženskoj konkurenciji zlato pripalo Australiji, koja je trijumfovala nad Novim Zelandom.
Na narednim Olimpijskim igrama, održanim u Tokiju 2021. godine, Fidži je ponovo dominirao i odbranio zlato u muškoj konkurenciji, potvrđujući svoj status globalnog lidera u ovom sportu. U ženskoj konkurenciji, Novi Zeland je preuzeo zlato, demonstrirajući snagu svoje reprezentacije.
Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine, Francuska je postala domaćin i osvojila zlato u muškoj konkurenciji, donoseći ovom sportu dodatnu popularnost u Evropi. Ovaj uspeh doprineo je daljoj afirmaciji ragbija, kako na profesionalnom tako i na amaterskom nivou.
Ragbi sedam, sa svojim dinamičnim formatom i kraćim utakmicama, idealan je za savremenu publiku. Bolja digitalna dostupnost utakmica putem prenosa i društvenih mreža povećala je vidljivost ovog sporta širom sveta, omogućavajući ljubiteljima sporta da prate događaje uživo bez obzira na lokaciju.
Povratak ragbija na Olimpijske igre otvorio je vrata mnogim amaterskim timovima i entuzijastima. Uz jednostavniju organizaciju turnira i lakšu primenu pravila, ragbi sedam postao je pristupačniji većem broju ljudi, i na taj način istovremeno i popularniji.
Ovaj trend postavlja temelje za budući rast i veće učešće u zemljama gde ragbi nije tradicionalno dominantan sport.
Ragbi Srbija
U tabeli ispod daćemo najveće izazove za ragbi u Srbiji.
Broj |
Tema |
1 |
U14 pioniri – osnova za budućnost srpskog ragbija |
2 |
Obnova seniorskog klupskog ragbija |
3 |
U16 kadeti i U18 juniori: prelazak na ragbi XV |
4 |
Novi sistem takmičenja za sve uzrasne kategorije |
5 |
Kvalitetna priprema i rad nacionalnog tima |
6 |
Promocija i bolja zastupljenost ragbija u medijima |
7 |
Edukacija trenera, razvoj kadrova, volonteri i roditelji |
U Srbiji je ragbi sport u izuzetno teškoj situaciji. Nedostatak organizacije, planiranja i podrške doveo je do sve manjeg broja igrača, trenera, sudija i timova.
Naša ideja je da kroz seriju od sedam članaka predložimo konkretne korake za oporavak ovog sporta i postavljanje temelja za njegov dalji razvoj.
Jesen je vreme kada ljubitelji ragbija širom sveta uživaju u spektakularnim test mečevima. Nažalost, u Srbiji je situacija drugačija.
Nedostatak domaćih takmičenja u ragbiju XV i oslanjanje na turnire ragbija X, sa minimalnim brojem ekipa, pokazuje koliko je domaći ragbi daleko od svog potencijala. Seniorski timovi uglavnom ne treniraju, dok su klubovi u lošim uslovima, bez jasnih ciljeva i planova.
Najveći problem je drastičan pad interesovanja za ragbi. Tradicionalno jaki klubovi poput Partizana i Crvene zvezde suočavaju se sa ogromnim izazovima.
Partizan već dve godine ne učestvuje u takmičenjima, dok Crvena zvezda ima povremene nastupe, ali nedostatak regularnih treninga i infrastrukturni problemi na Adi Ciganliji dodatno otežavaju situaciju. I ostali klubovi, poput Dinama, Vojvodine, Loznice i Kruševca, muče se sa formiranjem ekipa za ragbi XV.
Ragbi u mlađim kategorijama takođe je u krizi. Većina klubova nema dovoljno ljudi za takmičenja, ali redovni treninzi pokazuju potencijal za napredak koji ovaj sport iziskuje. Uz dobar plan i sistemsku podršku relativno brzo je moguće napraviti vidne pomake, prema opštim procenama.
Sada zasigurno znate sva osnovna rugby pravila. Ako želite da saznate više o drugim sportovima, pročitate zanimljive biografije itd, prelistajte Balkan Bet blog sekciju, a takođe možete da se zabavite uz poker.
Ne zaboravite da proverite kakvi su kino rezultati ili preko 3.000 najboljih slot igara renomiranih provajdera.
Ne zaboravite i bonus dobrodošlice bez depozita za koji je neophodno da se registrujete i pogledate načine uplate na vaš nalog.