Najstariji fudbalski klub u Srbiji i na svetu

Najstariji fudbalski klub u Srbiji i na svetu

Otkrijte koji je najstariji fudbalski klub u Srbiji, koji timovi su odmah iza njega i gde se svi oni nalaze u odnosu na najstarije klubove sveta po stažu.

Fascinira sama pomisao da je najstariji klub u Srbiji nastao pre više od 120 godina i da nije u pitanju nijedan od klubova sa teritorije grada Beograd ili Novog Sada, već se radi o ekipi “FK Bačka 1901” iz Subotice.

Interesantno je pomenuti kako je u pitanju klub koji je nastao tada na prostoru Austro-Ugarske, tako da je i svoje prve mečeve odigrao upravo protiv ekipa iz današnje Mađarske.

Nastavite sa čitanjem teksta i saznajte koji su još klubovi uz najstariji u Srbiji obeležili početke ove igre i zatim kasnije u tekstu i koji su najstariji na svetu.

U međuvremenu vas očekuju najbolje kvote za klađenje na fudbal samo na našem sajtu online kladionice Balkan Bet.


najstariji-fudbalski-klubovi-na-svetu-navijaci-utakmica-nize-lige

Najstariji fudbalski klubovi u Srbiji

U pitanju su “FK Bačka 1901”,  “FK Soko”, “Šumadija”,  “Beogradski sportski klub” (BSK), “FK Jugoslavija”, “FK Javor”, “Voždovac”, “Vojvodina”, pa saznajte i nešto više o njima u narednim redovima. 

FK Bačka 1901

Za najstariji fudbalski klub u Srbiji smatra se “FK Bačka 1901” iz Subotice, osnovana zvanično 1901. godine. Međutim, sami počeci rada i postojanja kluba se dovode u vezu sa fudbalskom sekcijom u okviru “Subotičkog sportskog društva” (Szabadkai sport egyulet). 

Godine 1898. Nikola Matković je sa grupom ljudi u okviru ovog mađarskog sporstkog društvo formirao fudbalsku sekciju koja je bila prilično popularna. Prethodno je fudbal u okviru sekcije bio zabranjen, jer su članovi sportskog društva usled popularnosti ove igre zapostavili ostale sportove.

Deo igrača se odvojio od fudbalske sekcije sportskog društva kako bi osnovao tim koji će se takmičiti u okviru Mađarske fudbalske lige. “Subotički atletski klub Bačka” (Szabadkai atletikai club Bacska) zvanično je osnovan 3. avgusta 1901. godine. 

Na samom početku je igrala u Južnoj ligi Mađarske i nekoliko puta je osvajala. U godinama koje slede imali su važan uticaj za osnivanje prvog fudbalskog saveza na ovim prostorima. Posle Drugog svetskog rata padaju u senku danas većeg i snažnijeg Spartaka.

FK Soko i Šumadija

Godine 1903. ubrzo nakon Bačke su osnovani i “FK Soko” (današnji “BASK”) i “Šumadija”, koju osniva Čika Dače, legenda sveta fudbala iz prve polovine 20. veka. Oba tima se danas takmiče u nižim ligama.

BSK i Jugoslavija

Čuveni rivalitet iz filma Montevideo, uz Mošu, Tirketa, Milutinca i ostale…

Dva najveća kluba iz period monarhije, odnosno pre Drugog svetskog rata, jesu “Beogradski sportski klub” (BSK) i “FK Jugoslavija”, za čije je osnivanje takođe zaslužan Čiča Dača.

“BSK” nastaje 1911. godine, da bi posle samo nekoliko godina unutar kluba došlo do nesuglasica i odvajanja jednog dela momaka koji osnivaju FK Velika Srbija, klub koji kasnije menja ime u “FK Jugoslavija”. Ova dva kluba danas više ne postoje.

FK Javor

Godine pred početak Prvog svetskog rata donose i osnivanje pojedinih ekipa koje se i dan danas visoko kotiraju po pitanju uspešnosti i ranga u kome igraju. Podno Golijske Moravice 1912. godine nastaje čuveni “FK Javor”, kada student Milan Radojević donosi u grad prvu loptu. Tek krajem Drugog svetskog rata “FK Javor” postaje profesionalan klub, da bi u 21. veku postao manje-više standardni član najvišeg ranga srpskog fudbala. 

FK Voždovac

Preteča današnjeg Voždovca bila je ekipa Dušanovca, osnovana takođe 1912. godine, a poznati su po tome što ime je jedan od osnivača, prvi predsednik, ali i golman, bio već pomenuti Čiča Dača.

Godine 1929. menja ime u “Voždovački Sport Klub”, da bi 1973. došlo do sjedinjavanja sa “Slobodom”, kada zvanično nastaje “FK Voždovac”.

FK Vojvodina

“FK Vojvodina” nastaje uoči godine izbijanja Pvog svetskog rata. Crveno-beli dresovi nastali su po uzoru na one koje su dobili na poklon od svojih saigrača koji su studirali u Pragu - gde je i klub “Slavija Prag” sa dresovima iste boje.

Dom fudbalera iz Novog Sada je “Karađorđe” od 1924. godine, dok je FK Vojvodina 1966. i 1989. godine bila prvak Jugoslavije u fudbalu.

Nakon završetka Prvog svetskog rata i uspostavljanja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, fudbal je počeo intenzivno da se razvija u novonastaloj državi. Ovo je delimično bilo podstaknuto iskustvima srpskih vojnika koji su se sa fudbalom upoznali tokom rata, dok su boravili na različitim frontovima u Evropi. Počeli su da niču klubovi širom zemlje, poput “FK Loznice” i “FK Mačve” iz Šapca osnovanih 1919. godine, dok su “FK Timok” u Zaječaru, “FK Hajduk Veljko” u Negotinu i “FK Bor” bili među istočnim pionirima.

FK Timok

“FK Timok” se istakao kao najuspešniji član srpske lige sa Vojislavom Brašancom kao najboljim strelcem svih vremena kluba. Njegovi najveći uspesi uključuju izbacivanje zagrebačkog Dinama 1973. i pobedu nad Partizanom 2005. godine. Klub je takođe proveo tri sezone u Drugoj ligi Jugoslavije od 1981. do 1984.

FK Mačva

Mačva iz Šapca, poznata kao „provincijski Urugvaj“ zahvaljujući nadimku iz štampe tog vremena, učestvovala je u državnom prvenstvu 1930/1931, što je bio njen najveći uspeh u Kraljevini Jugoslaviji. Posle Drugog svetskog rata, Mačva se kratko takmičila u najvišem rangu, da bi potom provela decenije u nižim ligama.

Čukarički

Čukarički je osnovan 1926. godine u Beogradu. Izborio je svoje mesto u prvoligaškom društvu SR Jugoslavije sredinom 1990-ih, a 2018/2019. godine i plasirao se u evropska takmičenja. Klub je doživeo finansijsku krizu 2011. ali je uspešno privatizovan 2012.

Radnički Niš i Radnički Kragujevac

Radnički iz Niša, poznat kao „Real sa Nišave“, bio je vicešampion Super lige Srbije i ima istoriju uspeha u Balkanskom kupu i Kupu UEFA. Kragujevački Radnički, sa druge strane, igrao je u najvišem rangu tokom nekoliko sezona u SFRJ, a gostovanje Pelea 1969. godine ostaje upamćeno kao istorijski momenat.

Ovo su bili najstariji klubovi u Srbiji, a sada pogledajte i koji su to najstariji na svetu.

Pobedi na poluvremenu

Najstariji fudbalski klubovi na svetu

Verovali ili ne, najstariji klub na svetu nastao je pre više od 160 godina i danas je aktivan član nižih liga engleskog fudbala.

Kako je upravo Engleska bila tlo na kome je moderna verzija fudbala nastala, ne čudi što skoro svi klubovi sa liste najstarijih na svetu dolaze upravo odavde. Pa ipak, videćete, imamo i jedno iznenađenje.

Fascinira podatak da smo sve bliže tome da neki od prvih fudbalskih klubova na svetu proslave i svoj 200. rođendan. Bilo bi zanimljivo kada bi bili u mogućnosti da vidimo kako su izgledali fudbalski mečevi 60-ih godina 19. veka i uporedimo sa današnjim.

Svakako, rešili smo da uradimo reviziju početaka fudbalskih klubova i sagledamo gde se danas nalaze, upravo te ekipe koje su ispisale istoriju ovog sporta.

10 najstarijih fudbalskih klubova sa naše liste o kojima ćemo u kasnijim redovima reći nešto više:

  • Wrexham FC, osnovan 1864;
  • Royal Engineers Association FC, osnovan 1863;
  • Civil Servic FC, osnovan 1863;
  • Stoke City FC, osnovan 1863;
  • Notts County, osnovan 1862;
  • Cray Wanderers FC, osnovan 1860;
  • Hallam FC, osnovan 1860;
  • Lima CFC, osnovan 1859;
  • Cambridge University AFC, osnovan 1857;
  • Sheffield FC, osnovan 1857.

Wrexham FC

Wrexham FC je najstariji klub iz Velsa i ujedno jedan od najstarijih na svetu. Pored bogate istorije, u poslednjih nekoliko godina su došli u žižu javnosti nakon što je klub otkupljen od strane poznatih holivudskih glumaca, Rajana Rejnoldsa i Roba MekElnehija.

Najveći uspeh ovog kluba je boravak u drugom rangu engleskog fudbala, promocijom koju su ostvarili 1977. godine. 80-ih godina su imali finansijskih problema, zbog čega su pali na samo dno piramide engleskih liga.

Wrexham se trenutno nalazi u Engleskoj ligi 2, odnosno 4. rangu takmičenja engleskog fudbala. Očekivanja su znatno skočila, investicije su porasle i navijači se ponovo mogu nadati nešto boljim rezultatima u godinama koje slede.

Royal Engineers Association FC

Klub je osnovan davne 1863. godine i igrao je važnu ulogu u kreiranju fudbalske istorije. Činili su ga pripadnici britanske armije, pri čemu je glavnu ulogu imao major Frensis Merindin. U svom prvom učešću u najstarijem fudbalskom takmičenju na svetu (FA Cup), dolaze do samog finala i od ekipe Wanderers FC gube 1:0.

U ovom takmičenju još dva puta dolaze do finala, 1874. i 1875. godine kada su konačno uspeli da osvoje trofej. Poslednji put su učestvovali u sezoni 1882/83. Ujedno nikada nisu prešli u profesionalne vode, zadržavaju se na amaterskom nivou i ne dolaze u žižu javnosti engleskog fudbala tokom 20. i 21. veka.

Ukoliko ste ljubitelj mečeva u FA kupu, sigurno je da vam kratke ligaške pauze u engleskim ligama ne smetaju kada dođe vreme za najstariji kup na svetu. Preporučujemo da uvek ispratite ponudu igara i najbolje kvote za FA kup, te sastavite dobitan tiket sa lepom isplatom.

Civil Service FC

Klub je bio jedan od 11 koji su osnovali fudbalsku asocijaciju u Engleskoj i prema tome odigrali važnu ulogu u kreiranju profesionalne lige. Danas su ponosni članovi jedne od amaterskih liga u Engleskoj, a u pitanju je Southern Amateur League.

Stadion Kings House Sports Ground na kome su domaćini, nalazi se u Londonu. Nekada se, u svojim najranijim danima, ovaj klub takmičio u dva sporta, fudbalu i ragbiju. 

Danas su potpuno usmereni ka fudbalu, dok su nedavno, pre 11 godina odigrali i jedan prijateljski meč na velikoj sceni. U pitanju je bila utakmica u čast postojanja fudbalske asocijacije Engleske 150 godina, jubilej koji je proslavljen 2013. godine.

Stoke City FC

Osnovan 1863. godine, Stoke City je jedan od retkih klubova iz ovog period koji se i do danas održao ne samo na profesionalnom nivou, već kao respektabilan član viših fudbalskih liga na ostrvu. Od osnivanja do 1925. godine su se zvali Stoke Ramblers, dok od tada do danas njih znamo kao Stoke City.

Verovatno najbolji period za klub je bio između 1933. i 1953. godine kada su konstantno igrali u najvišem rangu i dva puta uspeli da se nađu na 4. mestu na kraju sezone. Stoke smo relativno skoro gledali u najboljoj ligi Engleske, taka da su bili sastavni deo tiketa za klađenje na Premijer ligu.

U svojim vitrinama imaju trofej takmičenja Football League Cup iz 1972. godine, a igrali su i finale FA Cup-a 2011. godine. Iako su krajem 19. i početkom 20. veka imali problema finansijske prirode, kada je klub pretrpeo i bankrot, sve prepreke su prevaziđene i danas ih na Bet365 stadionu možemo gledati u drugoj engleskoj ligi - Championship.  

Notts County

Jedan od najstarijih profesionalnih fudbalskih klubova na svetu osnovan je 1862. godine i pozicioniran je u Notingemu. Klub je odigrao preko 4750 fudbalskih ligaških utakmica, što je najviše među svim profesionalnim ekipama.

Tradicionalne boje dresova su crno-bele, a simbolično nose nadimak “Svrake”. Od 1910. godine igraju na stadionu Meadow Lane, kapaciteta 19.588 mesta, dok su danas članovi 4. ranga engleskog fudbala - English Footbal League Two.    

Možda će vas zanimati podatak da je i jedna od najvećih zvezda fudbala na ostrvu, Džek Griliš, tokom kraćeg perioda bio član ovog kluba, sa pozajmice iz Aston Vile.

Cray Wanderers FC

Cray Wonderers FC nosi prilično veliku nezvaničnu titulu. U pitanju ja najstariji fudbalski klub iz Londona, osnovan 1860. godine.

Imaju izuzetno veliku bazu navijača, s obzirom da je u pitanju poluprofesionalni klub koji se takmiči u 7. rangu - Isthmian League Premier Division.

Domaćini su na stadionu Hayes Lane, kapaciteta 5.000 gledalaca. Klub ima i svoju akademiju iz koje izlaze mladi talenti i otpočinju karijeru igrajući za prvi tim. Mnogi od ovih mladića sanjaju da će se vinuti na centralno mesto svestske i engelske fudbalske pozornice i biti na nivou kao i najbolji strelci Premijer lige.

Još jedan znak kvalitetnog rada je i činjenica da su 2022. godine zaposlili prvog full-time fudbalskog trenera u svojoj istoriji.

Hallam FC

Hallam FC, prema Ginisu, igra na najstarijem stadionu na svetu (pogledajte i koji su najveći stadioni na svetu), a radi se o fudbalskom zdanju Sandygate Road. Klub je osnovan 1860. godine, dolazi iz grada Šefilda i trenutno se takmiči u ligi Northern Counties East League One Division, što je 10. rang takmičenja u engleskom fudbalu. U pitanju je poluprofesionalna ekipa.

Godine 1860., veliki broj članova kriket kluba, pod nazivom Hallam Cricket, odlučuje da formira klub po uzoru na Sheffield FC, osnovan 1857. Upravo su sa svojim gradskim rivalom i odigrali svoju prvu utakmicu 1860. 

Utakmice koje igraju ova dva tima danas su poznatije kao Rules derby

Lima CFC

Kao što ste mogli da primetite, svi klubovi sa liste najstarijih dolaze sa prostora Velike Britanije, što jelte ne čudi previše. Otkud da se na ovoj listi najstarijih klubova našao i jedan iz Perua?

Lima CFC je osnovan od strane engleskih migranata u 19. veku, odnosno 1959. godine. Međutim, kako je ovo bilo neka vrsta sportskog udruženja u kome su se praktikovali različiti sportovi, klub igra svoju prvu utakmicu tek 1892. godine.

Danas se takmiče u lokalnoj ligi pod nazivom San Isidro District

Najveće uspehe ostvarili su 1912. i 1914. godine kada osvajaju ligu Peru Primavera Division, koja i danas predstavlja najveći fudbalski rang ove zemlje.

Cambridge University AFC

Danas univerzitetska ekipa, koja predstavlja čuveni koledž Kembridž, tvrdi da je upravo ona najstarija ekipa na svetu osnovana 1856. godine, što kako se i navodi potvrđuje priznanje uručeno od strane zvanične fudbalske asocijacije u zemlji.

“Plavi”, kako im glasi nadimak, trenutno nastupaju u Midland 1A BUCS (British Universities anda Collegue Sport) ligi za fakultete u Engleskoj i sebe smatraju za prvi fudbalski klub na svetu.

Sheffield FC

Sheffield FC je najstariji klub na svetu ukoliko posmatramo parametre prema kojima se vodi vodeća fudbalska organizacija na svetu, odnosno FIFA. Međutim, smatra se da ekipa nije igrala po zvaničnim pravilima FA (fudbalska asocijacija Engleske) i to sve do 1878. godine, pa im se otuda ne priznaje zvanično postojanje pre ove godine, te se otuda vodi polemika da li je ovo najstariji klub na svetu i najstariji klub u Engleskoj.

Sheffield je samo jedan od dva kluba koji je od FIFA dobio “Orden za zasluge”, počast koja se uručuje za posebne zasluge u svetu fudbala. Trenutno nastupaju u ligi Northern Premier League Division One South, što je 8. rang fudbala u Engleskoj. 

Ukoliko ikada budete imali prilike, njihov meč na kome su domaćini možete pogledati na stadionu pod nazivom Coach and Horses Ground sa kapacitetom od 2.000 mesta.

Ovo su bili najstariji klubovi na svetu i ekipe koje su skrojile sam početak istorije fudbala. Iako većina ovih timova danas nisu članovi kvalitetnijih liga, svakako je da imaju svoje lokalne navijače, koji će kao i mi na ovaj način sačuvati sve ono što su uradili za omiljenu sporednu stvar na svetu.

Ukoliko ste i sami veliki ljubitelj fudbala, praćenje utakmica možete dodatno učiniti uzbudljivim uz sportsko klađenje kod nas. Registrujte nalog na Balkan Betu, prebacite sredstva i uživajte u prognoziranju rezultata i ishoda na svoje omiljene timove!

 

  

Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.