Kik boks pravila - osnove, discipline i vrste udaraca u kik boksu?

Kik boks pravila - osnove, discipline i vrste udaraca u kik boksu?

Kik boks (Kickboxing) je moderan borilački sport nastao u Americi 70-ih godina XX veka. Kik boks savez Srbije od 7 praktikuje tri discipline.

Kik boks (Kickboxing) je moderan borilački sport koji se razvijao iz različitih istočnjačkih veština poput karatea, tajlandskog boksa i tekvondoa. Iako su rani oblici kickboxinga nastali u Japanu i Vijetnamu tokom šezdesetih godina, popularnost i konačnu strukturu ovaj sport je dobio na Zapadu, u Americi, gde su želeli borilačku veštinu bližu realnosti. 

Američki promoter Mike Anderson je sedamdesetih godina definisao kickboxing kao sportsku disciplinu prilagođenu zapadnjačkom senzibilitetu, stvarajući "zapadnjački odgovor" na tradicionalne istočnjačke borilačke veštine.

Kickboxing borilačka veština kombinuje udarce pesnicama i nogama u intenzivnom ritmu, naglašavajući brzinu, snagu i tehniku. 

Cilj ovog sporta, koji je od 2021. olimpijski sport (iako tek treba da uđe u zvanični program, pa nije ni bio deo Olimpijade 2024) jeste savladati protivnika superiornom tehnikom, dok se istovremeno vrednuju poštovanje, poštenje i čast, baš kao i u tradicionalnim veštinama. 

Danas je kickboxing privlačan i muškarcima i ženama širom sveta, jer osim fizičke snage razvija i mentalnu otpornost, disciplinu i takmičarski duh, pa je boks klađenje logičan izbor za dodatnu zabavu.

Ako i vas zanimaju borilačke veštine, sigurno će vam biti interesentno da se podsetite ko su najbolji srpski MMA borci, kao i ko su najbolji srpski bokseri ikada i danas, a svakodnevno za vas besplatno kreiramo i ekspertski realan tip dana

Slot avantura

 

Naravno, ne zaboravite i sjajne igre na sreću, kao i besplatne slot igre u Balkan bet online kladionici.

 

Pošto smo u uvodnom delu ukratko odgovorili šta je kik boks, sada ćemo razraditi detaljnije korene i istoriju ovog sporta, a zatim i kik boks pravila.

Šta je kik boks zapravo - istorija, koreni i put do modernog sporta

Kik-boks se danas trenira radi usavršavanja samoodbrane, zbog podizanja opšte kondicije ili kao kontaktni sport ako govorimo o profesionalnoj varijanti. 

Kick boxing vuče korene iz nekoliko drevnih borilačkih veština, a njegovo poreklo može se pratiti sve do 13. veka kada su tajlandski ratnici trenirali borilačku veštinu poznatu kao Muay Boran (prvobitni naziv Toi Muay). 

Ova tehnika, zasnovana na udarcima rukama, nogama, laktovima i kolenima, kasnije se razvila u današnji Muay Thai, koji je postao nacionalni sport Tajlanda. Sredinom 20. veka, japanski promoter Osamu Noguči spojio je Muay Thai, karate i boks, stvorivši osnovu za ono što danas nazivamo kickboxingom.

Razvoj moderne verzije kickboxinga, poznate kao full-contact karate, započeo je u Japanu šezdesetih godina prošlog veka. Full-contact karate omogućio je borcima korišćenje udaraca pesnicama i nogama, ali i tehnika laktovima i kolenima, uz zaštitnu opremu i ring kao borilište. 

Prvi organizovani kickboxing mečevi održavali su se u Japanu, a ubrzo su se proširila i na druge kontinente. Prvi meč u Americi održan je 1970. godine između Džoa Luisa i Grega Beinsa, čime je kickboxing dobio dodatnu popularnost na Zapadu.

Kickbox sport se tokom sedamdesetih i osamdesetih širio na evropski kontinent, a značajnu ulogu u njegovoj promociji odigrali su Nemac Džordž Brukner i Amerikanac Majk Anderson, osnivači "Svetske Organizacije Svih Stilova Karatea". 

Organizacija, koja je formalno osnovana u Berlinu 1977. godine, ubrzo je promenila ime u World Association of Kickboxing Organizations, zadržavajući skraćenicu WAKO. WAKO je postavio sportska pravila, tehnike i standarde zaštitne opreme u kickboxingu, postajući vodeća organizacija ovog sporta. 

Srbin Borislav Pelević izabran je za predsednika WAKO-a 2015. godine, gde je predano radio na priznavanju ove organizacije od strane Međunarodnog Olimpijskog Komiteta.

 

kik-boks-mec

Kik boks pravila

Pravilo

Opis

Lokacija borbe

Svi kik-boks mečevi održavaju se u ringu.

Kategorija boraca

Takmičari se bore protiv protivnika iste težinske kategorije radi pravednosti borbe.

Početak meča

Pre početka borbe, takmičari su dužni da se dodirnu rukavicama nakon instrukcija sudije.

Trajanje rundi

Runda traje 3 minuta, sa minutom pauze između rundi. Profesionalne borbe obično imaju 12 rundi.

Cilj borbe

Cilj je protivnika nokautirati udarcima u glavu i telo, koristeći pesnice i noge.

Odluka o pobedniku

Ako nema nokauta, borba se ocenjuje poenima, a pobednik je borac sa više poena.

Nerešen rezultat

Ukoliko oba borca imaju isti broj poena, meč se proglašava nerešenim.

Prekid meča

Borac, njegov tim, sudija ili lekar mogu prekinuti borbu ukoliko smatraju da je to potrebno.

 

U tabeli su data osnovna pravila u vezi sa pobednikom susreta.

Prema pravilima Kik-boks saveza Srbije, seniorska konkurencija se deli u dve klase: B i A

Takmičari iz B klase su oni koji imaju do 15 zvanično registrovanih mečeva u svojim knjižicama, ostvareni na nacionalnim juniorskim i seniorskim prvenstvima, a prijavljuje ih klub za učešće na takmičenju. 

U A klasi se takmiče borci s više od 15 upisanih mečeva, takođe prijavljeni od strane kluba. Borci koji su već učestvovali na državnim takmičenjima u boxing-u, karateu, tekvondou, kung-fuu ili savateu obavezno nastupaju u A klasi.

Borbe su organizovane po rundama. Na amaterskim takmičenjima borbe se odigravaju u tri runde, nevezano za kategoriju o kojoj je reč. 

Profesionalni mečevi se dogovaraju na 5, 7, 8, 10 ili 12 rundi. Svaka runda traje dva minuta aktivne borbe, osim za pionire, kadete i juniore, gde runda traje između 1,5 i 2 minuta. 

Pauza između rundi traje jedan minut. Sudija u ringu prati borbu i mora imati odgovarajuće licence za obavljanje te uloge, dok tri bodovna sudije pored ringa beleže pravilno izvedene udarce. 

Tačan udarac, izveden dozvoljenom tehnikom i dovoljne snage, donosi poen borcu, dok udarci koji promaše protivnika ne donose bodove.

Da bismo bolje razumeli kik boks pravila, podrobno ćemo razraditi sledeće teme: discipline u kik boksu, kategorije u kik boksu po težini. 

 

Zatim, videćemo i koji su to udarci u kik boksu, kakvi su kik boks treninzi i na kraju koja vam je oprema za kik boks potrebna.

 

U tačna pravila ovog sporta vaš trener u klubu gde trenirate jeste u obavezi da vas uputi.

Discipline u kik boksu – Kik boks savez Srbije “priznaje” 3 od 7

 

Disciplina

Opis

Full Contact

Borba u kojoj su dozvoljeni snažni udarci pesnicama i nogama, fokusirana na eliminaciju protivnika, održava se u ringu.

Light Contact

Kontrolisani udarci srednje snage, sa naglaskom na tehniku i poentiranje, održava se na tatamiju.

Semi Contact

Fokus na brzini i preciznosti, gde se poeni dodeljuju za udarce izvedene bez velike snage; održava se na tatamiju.

Low Kick

Udarci pesnicama i nogama uključuju i niske udarce na butine, borba se odvija u ringu.

K-1

Kombinacija udaraca pesnicama, nogama i kolenima, prema K-1 pravilima, održava se u ringu.

Musical Forms

Takmičenje koje kombinuje pokrete kik-boksa sa elementima muzičkih formi, ocenjuje se tehnika i koordinacija.

Aero Kickboxing

Kombinacija kik-boks tehnika i aerobnih vežbi, fokus je na fizičkoj kondiciji i ritmu, bez direktnog kontakta.

 

U ringu se odvijaju discipline – full contact, low kick, K-1 pravila i tajlandski kickboxing. Ostale discipline se praktikuju na tatamiju (otvoreno borilište sa ivicama).

 

“Kik boks savez Srbije” favorizuje tri kick boxing discipline, koje smo zato posebno izdvojili. Dve se odigravaju u ringu, a jedna na tatamiju.

Ful kontakt kik boks 

Ful kontakt kik boks ili američki kik-boks je disciplina u kojoj su dozvoljeni udarci pesnicama i nogama u gornji deo tela i glavu, kao i srednji deo tela. Udarci su snažni i ciljani, a borba se odvija isključivo u ringu.

Borci moraju imati minimalan dodir sa podlogom i uvek težiti napadu sa što jačim udarcima. Runda traje tri minuta, sa pauzama od jednog minuta između rundi, a cilj je savladati protivnika tehničkim nokautom ili poenima.

U Srbiji, među najuspešnijim borcima u ovoj disciplini su Nikola Stošić i Aleksandar Menković. Na svetskom nivou, izuzetno poznati borci su Don "The Dragon" Wilson i Benny Urquidez.

K 1 kik boks (kik boks k 1)

K-1 kik boks je oblik kickboxinga koji kombinuje tehnike tajlandskog boksa, full contact kik boksa i karatea. U K-1 pravilima dozvoljeni su udarci kolenima, čime se borba čini dinamičnijom i raznovrsnijom. Ova disciplina se odvija u ringu.

Borba se sastoji od tri runde po tri minuta. Pored klasičnih udaraca pesnicama i nogama, borci mogu koristiti i kolena. Međutim, zahvati i bacanja nisu dozvoljeni, osim kratkog zadržavanja prilikom udarca kolenom.

Srbija ima talentovane borce – Nenad Pagonis i Miloš Anđelković su samo neka od imena. Na međunarodnoj sceni, velika imena uključuju Badra Harija i Petra Arca, poznate po izuzetnim K-1 borbama.

Ova vrsta kik boksa se zove još i japanski kik-boks ili holandksi.

Light contact

Lajt kontakt je disciplina namenjena za borce koji žele razviti tehniku i brzinu bez preteranog fizičkog kontakta. U ovoj disciplini udarci su kontrolisani i sa srednjom snagom, a takmičenja se održavaju na tatamiju.

Borci su dužni da održavaju kontrolu snage udaraca i da ne nanose prekomernu štetu protivniku. Runda traje dva minuta, sa fokusom na tehniku i poentiranje, a ne na snagu. Sudije ocenjuju preciznost i tehniku, a borac sa više bodova na kraju runde proglašava se pobednikom.

Na domaćoj sceni, u ovoj disciplini se ističu Ivan Vasiljević i Dragana Jovanović, dok su u svetu poznati borci Raymond Daniels i Michael Page, poznati po brzini i tehnici.

Ostale discipline koje nisu zastupljene u Srbiji jesu lou kik, semi kontakt, aerokikboksing, muzičke forme. One su zastupljene uglavnom u Velikoj Britaniji, Rusiji, Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Belgiji…

 

Ono što je posebno zanimljivo istaći jeste beskontaktna muzička forma, gde takmičari prikazuju borbu labuda, zmije, majmuna, pijanca ili sa više protivnika. Pri tome je često nastup sinhronizovan sa muzikom, a sudije ocenjuju sve u rasponu od 5 do 10, uključujući i samu koreografiju.

 

Muzička forma se održava sa oružjem ili bez, a neretko se izvodi u pauzama između klasičnih kik-boks borbi. Tvrde muzičke forme su poreklom iz Japana, a meke iz Kine. Takmičar svojim pravilnim potezima stvara utisak zamišljenog protivnika ispred sebe.


kik-boks-mec-azijati

Kategorije u kik boksu po težini

 

Kategorije u kik boksu po težini su slične kao i kategorije u boksu. Na primer, superteška kategorija postoji i u boksu (Majk Tajson jedan od najpoznatijih imena u ovoj kategoriji) i u kickbox sportu, i iznosi 91+ kilograma.

Kategorije za muškarce

Postoji 12 muških kategorija, počev od 48 kilograma (muva), pa sve do onih preko 91 kilograma, koje su najteže.

 

Kategorija

Težina (kg)

Muva

48-51

Bantam

51-54

Pero

54-57

Laka

57-60

Poluvelter

60-63.5

Velter

63.5-67

Polusrednja

67-71

Srednja

71-75

Lakoteška

75-81

Poluteška

81-86

Teška

86-91

Superteška

Preko 91

Kategorije za žene

Za razliku od muških, ženskih kategorija ima znatno manje, čak 5, odnosno ukupno 7. Od 46 kilograma pa sve do preko 70, odnosno superteške kategorije.

 

Kategorija

Težina (kg)

Bantam

46-48

Pero

48-52

Laka

52-56

Srednja

56-60

Lakoteška

60-65

Teška

65-70

Superteška

Preko 70

Udarci u kik boksu - najpoznatiji kik boks udarci

 

Element

Preuzet iz

Opis

Gard

Boks

Koristi se klasični gard iz boksa, poznat kao "dupli dekung," za zaštitu i stabilnost.

Ručne tehnike

Boks

Ručne tehnike su preuzete iz boksa, jer se smatraju najefikasnijima za direktne udarce.

Noge

Savate

Noge variraju u školama, ali udarci preuzeti iz savatea često se smatraju najusavršenijim u kickboxingu.

Tehnika udarca nogom

Kombinacija boksa i savatea

Prilikom udarca nogom, peta stajaće noge treba da gleda prema protivniku, čime se postiže udarac celim telom.

 

Tu su raznovrsni udarci rukama i nogama, a svaki ima specifičnu tehniku i svrhu. Evo kratkog pregleda osnovnih udaraca:

  1. Direkt - brzi, snažni udarac pesnicom koji ide pravo ka protivniku, idealan za direktan napad ili zadržavanje distance. Izvodi se uglavnom prednjom rukom radi brzine, ali može biti izveden i zadnjom za veći efekat.
  2. Kroše - kružni udarac pesnicom koji se izvodi sa strane, ciljajući protivnikovu glavu ili telo. Kroše zahteva pravilno rotiranje kukova kako bi udarac bio snažan i precizan.
  3. Aperkat - udarac odozdo ka gore, najčešće usmeren ka protivnikovoj bradi. Idealan je za blisku borbu i iznenadne napade, jer može da probije protivnikov gard.
  4. Low kick - niski udarac nogom koji pogađa protivnikove butine ili noge, smanjujući mu pokretljivost i snagu. Često se koristi za iscrpljivanje protivnika i smanjenje njegove stabilnosti.
  5. Front kick - udarac nogom napred, koji se često koristi za zadržavanje distance. Ovim udarcem se protivnik može odgurnuti, dok se istovremeno priprema teren za sledeći napad.
  6. Roundhouse kick - kružni udarac nogom, gde noga opisuje polukrug u vazduhu i pogađa protivnikovo telo ili glavu. Ovaj udarac je snažan i precizan, ali zahteva dobru kontrolu ravnoteže.
  7. Spinning back kick - rotirajući udarac koji se izvodi okretom ka nazad, a noga udara protivnika direktno u telo ili glavu. Ovaj udarac je efektan i često iznenađujuć, ali zahteva veštine u balansiranju i tačnoj proceni protivnikove pozicije.

Ovi udarci čine osnovu kickboxinga i kombinuju se kako bi se stvorile različite taktičke varijante u borbi.

Da bismo potpuno razumeli stroga kik boks pravila, moramo znati koji su dozvoljeni i nedozvoljeni udarci

Evo glavnih udaraca i poteza koji su zabranjeni ili limitirani na samo neke discipline:

  1. Udarci laktom – iako su dozvoljeni u disciplinama poput Muay Thai-a, u klasičnom kik boksu udarci laktom nisu dozvoljeni jer mogu izazvati ozbiljne povrede.
  2. Udarci kolenom – kao i udarci laktom, udarci kolenom nisu dozvoljeni u standardnom kick box sportu (osim u K-1 disciplini gde su kolena dopuštena).
  3. Udarci u leđa i potiljak – direktni udarci u leđa i zadnji deo glave ili potiljak su zabranjeni, jer su ta mesta posebno osetljiva i lako podložna povredama.
  4. Niski udarci ispod kolena – iako su udarci u butinu dozvoljeni, udarci direktno u kolena ili ispod njih nisu dozvoljeni jer mogu oštetiti zglobove i izazvati ozbiljne povrede.
  5. Udarci u genitalije – strogo su zabranjeni udarci u genitalije i svaki slučaj ovakvog udarca može dovesti do upozorenja, kaznenih poena ili čak diskvalifikacije.
  6. Hvatovi i bacanja – za razliku od nekih drugih borilačkih veština, u kik boksu nije dozvoljeno hvatanje protivnikove noge ili ruku, kao ni bacanja i obaranje protivnika.
  7. Udarci glavom – udaranje protivnika glavom takođe je zabranjeno, jer predstavlja visok rizik za oboje takmičara.

kik-bokser


Kik boks trening

Kik boks treninzi su dinamični i visokog intenziteta, uključujući udarce pesnicama, nogama i kolenima kroz različite tehničke kombinacije. 

Treninzi često uključuju i kardio segmente, koristeći udarce kao osnovu za sagorevanje kalorija, povećanje kondicije i jačanje celokupne muskulature. Vežbe su obično organizovane u kružnom ili intervalnom formatu, što omogućava angažovanje svih mišićnih grupa.

Kik boks trening je pogodan za sve nivoe kondicije – kako za početnike tako i za napredne vežbače. Zbog prilagodljivosti pokreta i vežbi, mogu ga trenirati odrasli svih uzrasta, a postoji i rekreativni program prilagođen deci i ženama. Ovi treninzi ne zahtevaju prethodno iskustvo, već su osmišljeni tako da se polako razvijaju osnovne tehnike i kontrola pokreta.

Benefiti kik boks treninga su višestruki. On je odličan za razvoj fizičke snage, izdržljivosti i fleksibilnosti. Poboljšava koordinaciju i balans, dok ujedno značajno doprinosi kardiovaskularnom zdravlju. 

Treninzi pomažu i u redukciji telesne masti, podstičući metabolizam i sagorevanje kalorija. Osim fizičkih prednosti, kik boks ima i snažan uticaj na mentalno zdravlje – kroz trening se oslobađa stres i negativna energija, povećava se nivo samopouzdanja, a osećaj zadovoljstva i smirenosti traje dugo nakon treninga.

Posvećenost kick box treninzima može transformisati kako fizičko, tako i mentalno stanje, što ga čini popularnim izborom za one koji žele aktivan i zdrav način života. 

U Srbiji su najpopularniji kick box klub Palmini Tigrovi iz Jagodine, KBK „Crvena Zvezda-Delije“ Beograd, KBK Novi Beograd, Sinđelić, Čubura, Zvezdara, Gladijator, Fontana…

Kik boks za žene - ženski kik boks saveti

Žene su kroz istoriju imale važnu ulogu u borilačkim veštinama i sportovima. Prve zabeležene ratnice potiču iz drevne Kine i Japana, kultura koje su poznate kao kolevke mnogih borilačkih veština. Na njih je često padala odgovornost odbrane sela i porodice dok su muškarci bili u ratovima, što je dovelo do potrebe da i žene razvijaju veštine samoodbrane i borbe.

Predrasude – da li žene mogu da treniraju?

  • Žene nisu za kik-boks: ovo je česta predrasuda. Borilačke veštine podjednako su korisne i prilagođene i ženama i muškarcima.
  • Da li žene gube ženstvenost kroz treninge kik-boksa? ne! Ovi sportovi mogu pozitivno da utiču na žensku fizičku formu – pomažu u oblikovanju muskulature i postizanju vitke linije, poboljšavaju rad unutrašnjih organa (izbacivanje toksina, bolji metabolizam) i podstiču sveukupno zdravlje. Takođe, trening razvija samopouzdanje i osećaj lične vrednosti, što doprinosi ženskom zdravlju i samopoštovanju, a nikako ne umanjuje ženstvenost.
  • Trenirajući boks i kik-boks, žene postaju agresivne: pogrešno. Kao i muškarce, boks i kik-boks uče žene disciplini, samokontroli i strpljenju. Agresivnost se, ako je prisutna, kanališe kroz trening i takmičenje prema pravilima sporta. Trening oslobađa višak negativne energije i smanjuje nivo stresa, što pomaže da se osećaju mirnije i zadovoljnije.
  • Bavljenje boksom i kik-boksom može negativno uticati na ljubavni odnos žene: to je netačno. Podrška i razumevanje među partnerima ključni su u oba smera. Trening doprinosi boljem raspoloženju, opuštenosti i zdravlju, što može samo pozitivno da utiče na odnos.

Kik boks za decu

Na treninzima se deca od malih nogu podstiču da razvijaju upornost, disciplinu i važnost neprekidnog truda i rada. Kroz treninge, uče da nikada ne odustaju, da poštuju trenera i vršnjake, te da međusobno pružaju podršku.

 

Zašto je kick box dobar izbor za decu?

 

  • Podstiče razvoj motorike i koordinacije
  • Povećava kondiciju i snagu
  • Doprinosi zdravom razvoju i hormonskom balansu
  • Poboljšava san i koncentraciju
  • Pomaže oslobađanju od stresa i negativne energije
  • Razvija kreativnost
  • Omogućava sticanje nove veštine
  • Pruža druženje u pozitivnom okruženju
  • Podstiče razvoj discipline
  • Neguje borbenost

Rekreativni treninzi kik boksa i kik boks za početnike

Kick box nije preporučljivo trenirati samostalno, posebno ako ste početnik u borilačkim sportovima. Idealno je pridružiti se klubu, odabrati odgovarajuću disciplinu i započeti trening pod stručnim vođstvom. 

Rekreativni treninzi kik boksa služe da efikasno smanjite telesnu težinu, poboljšate izdržljivost i povećate snagu kroz zanimljiv i praktičan pristup treningu.

Individualni treninzi kik boksa

Individualni trening predstavlja pažljivo osmišljenu i prilagođenu fizičku aktivnost namenjenu pojedincu, kreiranu od strane trenera u skladu s njegovim ciljevima i trenutnim fizičkim sposobnostima. 

 

U okviru kluba nalazi se savremeno opremljena teretana koja pruža idealne uslove za vežbanje i postizanje optimalnih rezultata. 

 

Osim širokog izbora kardio sprava, dostupni su i raznovrsni fitnes programi koji omogućavaju efikasno oblikovanje tela, jačanje i toniranje mišića.

Kik boks sparing

Sparing je važan deo treninga, jer pomaže borcima da primene naučene tehnike u realističnijim uslovima. Ipak, mnogi, posebno početnici, osećaju strah od sparinga zbog mogućnosti povrede. 

Ipak, treba da budete svesni da sparing nije borba; cilj je učenje i unapređivanje borilačkih veština. Kroz ovaj proces, početnici razvijaju osećaj za kontrolu pokreta, reakciju na protivnika i prilagođavanje različitim stilovima borbe.

Da bi se smanjio rizik i strah od povrda, treba ovo imati na umu:

  1. Sigurnosna oprema – korišćenje zaštitne opreme, poput kacige, gume za zube, štitnika za noge i rukavica, obavezno je tokom sparinga. Ova oprema smanjuje rizik od povreda i pruža osećaj sigurnosti. Više o samoj opremi daćemo u narednoj sekciji.
  2. Postepeni napredak – početnici često počinju sa lakim kontaktom, fokusirajući se na tehniku, brzinu i kontrolu, umesto na punu snagu udarca. To omogućava vežbačima da steknu osećaj za distancu i reakciju, bez preteranog fizičkog rizika.
  3. Komunikacija sa partnerom – pre početka sparinga važno je dogovoriti se sa sparing partnerom o intenzitetu i pravilima. Dogovor o nivou snage i brzine pomaže da se sparing odvija u kontrolisanim uslovima i prema veštinama oba učesnika.
  4. Pravilna tehnika – sparing je prilika za usavršavanje tehnike, a ne za dokazivanje snage. Fokusiranje na tehniku i preciznost pomaže u izgradnji veštine, uz smanjen rizik od povreda.
  5. Mentalna priprema – strah je prirodna reakcija, ali postepenim pristupom i povećanjem samopouzdanja tokom treninga, mnogi borci prevazilaze nesigurnost i osećaju se spremnima za sparing.

Oprema za kik boks – Jhoon Rhee pionir u uvođenju zaštitne opreme

Na početku su turniri bili organizovani bez opreme, koja za ovaj, tada (70-ih godina XX veka) novi sport nije bila ni proizvođena. 

 

Pravu revoluciju u tom smislu načinio je trener tekvondoa iz Koreje, Jhoon Rhee, “otac američkog tekvonda” i veliki majstor ovog sporta sa 10. danom crnog pojasa (bio je i prijatelj Brus Lija). 

 

On je napravio laganu, sunđerastu zaštitnu opremu koje se sastojala od rukavica, koje su suprotno od klasičnih bokserskih, imale otvor za prste zbog hvata. 

 

Bile su tu i papuče za stoplao, ali i zaštitne kacige.

 

Danas se oprema za kik boks sastoji od:

  • Zaštitna guma za zube kik boks – koristi se za zaštitu zuba od udaraca.
  • Ručni bandažeri za za kik boks – specijalne trake koje obmotavaju zglobove i šake radi dodatne zaštite.
  • Rukavice za kickboxing – dostupne u različitim veličinama, prilagođene za razne stilove borbe.
  • Fokuseri za kik boks – služe za vežbanje udaraca, vrste: trenerski, zidni, dupli ručni (popularne šamaraljke)
  • Štitnici za noge kik boks– štite prednju stranu noge, od kolena do prstiju.
  • Kaciga za kickboxing – amaterske kacige pokrivaju veći deo glave, dok profesionalne pokrivaju manji deo.
  • Odeća – u zavisnosti od discipline, uključuje šorc, duge pantalone ili posebnu majicu sa ili bez rukava.
  • Štitnik za žene – specijalni zaštitnik za grudi za ženske takmičarke.
  • Štitnik za genitalije – pruža zaštitu u predelu genitalija.
  • Oprema za kik boks za decu - dečije rukavice za kik boks


Pored borilačkih sportova, tu je i Balkan Bet online ponuda dana fudbal i Liga šampiona klađenje koju možete istražiti (kao i popularni fantasy premier liga), a ako preferirate i druge sportove sa loptom, Evroliga fantasy je odlična opcija za sve fanove evropske košarke.

 

Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.