Bogdan Bogdanović biografija - Sve o NBA košarkašu
Bogdan Bogdanović je srpski košarkaš, rođen 18. avgusta 1992. u Beogradu, koji trenutno nastupa u NBA ligi. Takođe je jedan od ključnih igrača reprezentacije Srbije.
Na NBA draftu 2014. 198 cm visoki bek izabran je kao 27. pik prve runde od strane Phoenix Sunsa, ali su njegova prava tokom drafta 2016. godine prešla u ruke Sacramento Kingsa. Tokom evropske karijere izborio je mesto u idealnoj petorci Evrolige i FIBA EuroBasketa, dok je dvaput bio deo najbolje petorke Svetskog prvenstva.
Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. osvojio je bronzanu medalju sa reprezentacijom Srbije i uvršten je u drugu idealnu petorku turnira, opravdavajući sjajnu košarkašku reputaciju koju Srbi u NBA imaju već decenijama. Beograđanin je i najbolji strelac u istoriji srpske reprezentacije.
Pre nego što se osvrnemo na biografiju Bogdana Bogdanovića, predlozi za klađenje na tiket dana u Balkan Betu će vas sigurno zabaviti, a uz malo sreće doneće vam i lepe dobitke. Ako ste upravo registrovali nalog u Balkan Bet online kladionici, kao novi korisnik imate bonus dobrodošlice.
Bogdan Bogdanović karijera – klupska i reprezentativna
Klubovi i reprezentacija |
Godine |
KK Zvezdara |
2006–2008 |
Žitko Basket |
2008–2010 |
KK Partizan |
2010–2014 |
Fenerbahçe |
2014–2017 |
Sacramento Kings |
2017–2020 |
Atlanta Hawks |
2020–trenutno |
Reprezentacija Srbije |
2013–trenutno |
Najbolji srpski košarkaši svih vremena su tema u kojoj će ime Bogdana Bogdanovića sigurno biti pominjano kada završi karijeru.
Prve konkretnije pomake napravio je u ŠKK Zvezdara, lokalnom klubu u Beogradu, tačnije Mirijevu, gde je i živeo. U aprilu 2008. prešao je u Žitko Basket, tada poznat kao Alimenti Basket, gde je pod vođstvom trenera Dragana Jakovljevića nastavio da razvija svoj talenat.
U sezoni 2009/10, zajedno sa ekipom Žitko Basketa, stigao je do završnog turnira Juniorske srpske lige u Vršcu. Njihov tim je u četvrtfinalu eliminisao juniore Partizana, ali je u polufinalu tesno izgubio od Hemofarma – 89:86. U utakmici za treće mesto savladali su juniore FMP-a 82:76 i osvojili bronzanu medalju.
Nekoliko nedelja kasnije, u maju 2010. Bogdanović i njegov saigrač Luka Pajković priključili su se juniorskom timu FMP-a za učešće na prestižnom Nike International Junior Tournament (NIJT) u Parizu. FMP je u tom trenutku branio titulu osvojenju u prethodne dve godine, a ekipu su činili talentovani igrači poput Nenada Miljenovića, Stefana Popovskog-Turanjanina, Nemanje Bezbradice, Nikole Jankovića i Nikole Silađija.
FMP je bio deo grupe sa ekipama KK Split, Treviso i Málaga. Pobedama nad Splitom i Trevisom, stigli su do odlučujućeg meča protiv Malage. U tom susretu, upravo je Bogdanović bio ključni faktor – pogodio je spektakularan šut preko ruke sa zvukom sirene za pobedu 79:78, upisavši 21 poen i 6 skokova.
Nažalost, u finalnoj utakmici protiv francuskog INSEP-a, FMP nije uspeo da osvoji treću uzastopnu titulu, izgubivši rezultatom 83:73. Bogdanović nije mogao da pruži svoj maksimum jer se povredio, zbog čega je ranije napustio parket.
Bogdan Bogdanović Partizan (2010–2014)
Bogdanović je u septembru 2010, sa 18 godina, potpisao prvi profesionalni ugovor sa KK Partizan. U prve dve sezone pod vođstvom trenera Vlade Jovanovića, nije dobijao mnogo prilika za igru.
Dolaskom Duška Vujoševića na klupu 2012. situacija se promenila, pa je Bogdanović počeo da dobija značajniju minutažu. Nakon odlaska Danila Anđušića u decembru postao je stalni član rotacije i počeo da sve više da dolazi do izražaja. VIdela se drskost i sportski bezobrazluk da reši utakmicu.
Debitovao je u Evroligi u sezoni 2012/13, a prosečno je beležio 5 poena i 1.8 skokova po utakmici.
Letnje pripreme sa reprezentacijom 2013. dodatno su uticale na njegovo samopouzdanje, što se odrazilo na značajniju ulogu u timu 2013/14. Te godine postao je jedan od vođa ekipe i ostvario svoje najbolje statističke brojke u karijeri do tada.
Posebno se istakao u pobedi nad CSKA Moskvom u Evroligi, kada je postigao 27 poena uz 10 pogođenih šuteva iz igre, što je bio njegov lični rekord. Aleksandar Đorđević ga je nakon te utakmice pohvalio kao jednog od najperspektivnijih mladih igrača u Evropi.
Još jedan nezaboravan trenutak desio se protiv Cibone u ABA ligi, i premda tada nije napravio tripl dabl u košarci, postavio rekord karijere sa 32 poena, uz 4 skoka i 5 asistencija.
U Evroligi je tada prosečno beležio 14.8 poena, 3.7 skokova i 3.7 asistencija. U aprilu 2014. izabran je u idealnu petorku ABA lige, zajedno sa svojim saigračem Žofrijem Lovrenjom. U maju od strane trenera svih evroligaških timova proglašen je za "Zvezdu u usponu" Evrolige.
Za sve ljubitelje najvećeg klupskog košarkaškog takmičenja, istražite najbolje kvote za Evroligu.
Nakon završetka sezone, Bogdanović se odlučio za prelazak u Fenerbahće u leto 2014. godine.
Trener Duško Vujošević javno je kritikovao njegov odlazak, tvrdeći da je prekršio raniji dogovor iz 2012. godine, kada su se usmeno dogovorili da ostane u klubu najmanje tri sezone.
Kako Partizan nije uspeo da se plasira u narednu sezonu Evrolige, Bogdanović je doneo odluku da pređe u turski klub, nakon što je izdominirao protiv KK Crvena Zvezda kada je postigao 123 poena u finalnoj seriji 2013/14.
Bogdan Bogdanović i Duško Vujošević
Dolaskom Duška Vujoševića na klupu Partizana, Bogdanović je dobio više prostora za igru. Vujošević ga je naučio kako da preuzme odgovornost u ključnim momentima, ali i da ne brza. U sezoni 2013/14 postao je lider tima, što je kulminiralo titulom MVP-ja srpske lige.
Jedan od čuvenih trenutaka u odnosu Bogdana Bogdanovića i Duška Vujoševića dogodio se tokom utakmice protiv FMP-a 2014. u novobeogradskoj Hali sportova. Nakon što su mu sudije dosudile dve sumnjive lične greške, a zatim i petu isključujuću, Bogdanović je burno reagovao na terenu, gestikulirajući i protestujući, što je dovelo do tehničke greške.
U tom trenutku, dok se emocije nisu stišale, Vujošević je reagovao na sebi svojstven način – uhvatio ga je za vrat i oštro ga opomenuo, što je postalo jedna od najpoznatijih scena u istoriji srpske košarke.
Godinama kasnije, košarkaš Srbije je u intervjuima govorio o ovom događaju, istakavši da je to bila lekcija o disciplini i kontroli emocija. Vujošević je takođe kasnije komentarisao incident, napominjući da se Bogdanović tada nalazio svega metar od njega i da do ovoga ne bi došlo da je bio dalje na terenu.
„Na kraju, imali smo odnos pun poverenja. On je bio mlad igrač koji je uz mene izrastao u lidera Partizana“, rekao je Vujošević.
Mnogo godina kasnije, 2023. Vujošević je imao samo reči hvale za Bogdana.
“Bogdan je vrhunski radnik, ne znam šta se dogodilo poslednjih godina, ali on je zaista krvavo radio. On možda nije u svim periodima svog života između treninga živeo onako kako bi jedan sportista trebalo da živi. Ipak, u svakom periodu svog života je bio spreman da radi krvnički i više od drugih. Radio je preko granice bola. Imao je velike ambicije, ali i veliku volju da radi, tako da ti motivi nisu bili bolesni. Postigao je visok stepen zrelosti na terenu.”
Bogdan Bogdanović NBA draft
Posle fantastičnih igara u dresu Partizana, Bogdanović je odlučio da se okuša u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu i prijavio se za NBA draft 2014. godine. Pre samog događaja, zajedno sa svojim agentom Aleksandrom Raškovićem iz "Wasserman Media Group", otputovao je u Los Anđeles, gde je obavio niz sastanaka i treninga sa zainteresovanim timovima.
Dvorana Bruklin Netsa, "Barklis centar", bila je te večeri epicentar košarkaškog sveta, a očekivalo se da će draft te godine biti jedan od najjačih u poslednjoj deceniji. "Wasserman Media Group", osim Bogdanovića, zastupala je i koledž zvezde poput Džabarija Parkera, Žoela Embida i Markusa Smarta, što je samo dodatno podizalo očekivanja od njihovih klijenata.
Mnogi američki analitičari predviđali su da će Bogdanović biti izabran krajem prve ili početkom druge runde drafta, ali su se te prognoze pokazale nepreciznim. Na kraju, Phoenix Sunsi su ga izabrali kao 27. pika prve runde, prepoznajući njegovu sposobnost šutera i lidera na terenu.
Ipak, umesto da odmah pređe u NBA, Bogdanović je odlučio da ostane još neko vreme u Evropi kako bi dodatno unapredio svoju igru.
Interesantno je da je njegovo predstavljanje na NBA draftu pratila i jedna neprijatna greška – kada je stigao trenutak da se prikažu najbolji potezi novog pika Sunsa, tehnička ekipa je umesto snimaka Bogdana Bogdanovića pustila klipove njegovog prezimenjaka, hrvatskog reprezentativca Bojana Bogdanovića, koji je u tom trenutku takođe nastupao za Fenerbahče.
Ova zamena izazvala je mnogo komentara među navijačima i analitičarima, ali Bogdanović je sve prihvatio sa osmehom.
Iako su ga draftovali Sunsi, njegovi prava su tokom drafta 2016. prešla u ruke Sacramento Kingsa, što je otvorilo novo poglavlje u njegovoj karijeri i omogućilo mu da se u budućnosti oproba u NBA ligi sa timom koji je ozbiljno računao na njega.
Phoenix Sunsi su ga izabrali kao 27. pika, ali je odlučio da ostane u Evropi i nastavi usavršavanje u Fenerbahćeu.
Bogdan Bogdanović Fenerbahče (2014–2017)
Bogdanović je 11. jula 2014. potpisao četvorogodišnji ugovor sa Fenerbahčeom, uz mogućnost raskida posle druge i treće sezone. Partizan je za transfer dobio obeštećenje od 1,3 miliona evra, dok je Bogdanović imao ugovor vredan 3,5 miliona evra neto.
- Sezona 2014–15
Iako je bio novajlija u ekipi, trener Željko Obradović mu je pružio značajnu minutažu i ulogu u prvoj postavi. Na početku sezone suočio se sa oscilacijama u šutu i igrama, ali je brzo pronašao ritam.
U novembru 2014. u pobedi protiv Bajerna iz Minhena (93:86) ubacio je 18 poena i podelio 7 asistencija, što mu je bila najbolja utakmica od dolaska u klub. Tokom prve faze Evrolige prosečno je beležio 10,4 poena i 3,4 asistencije po utakmici.
U martu 2015. postavio je rekord sezone sa 25 poena u pobedi nad Emporio Armanijem (98:77), što mu je donelo titulu MVP-a kola sa indeksom korisnosti 32. Još jedan spektakularan trenutak dogodio se protiv Unikahe, kada je pogodio trojku sa 20 metara uz zvuk sirene.
Iako je u Top 16 fazi igrao odlično, u plej-of seriji protiv Makabija imao je problema sa šutem i beležio prosečno 8 poena po utakmici. Turski tim je ipak uspeo da prođe u Final Four Evrolige, što je bio istorijski uspeh za klub.
U maju 2015. proglašen je za "Zvezdu u usponu" Evrolige, postavši drugi igrač u istoriji koji je osvojio ovu nagradu dva puta. Na Final Four-u, Fenerbahče je izgubio od Real Madrida u polufinalu (96:87), a potom i od CSKA Moskve u meču za treće mesto (86:80).
Sezonu je završio prosekom od 10,6 poena, 2,9 skokova i 2,8 asistencija u Evroligi, dok je u turskom prvenstvu beležio 11,5 poena, 3,1 skok i 2,4 asistencije.
- Sezona 2015–16
Tokom druge sezone postao je lider tima. Pokazao je sposobnost da preuzme odgovornost u ključnim trenucima, a često je lopta bila u njegovim rukama u završnicama utakmica. Osvojio je turski Kup, gde je Fenerbahče u finalu savladao Darušafaku (67:65), a on je bio proglašen za MVP-a turnira.
Šasmpion Turske je stigao i do finala Evrolige 2016. ali je posle dramatičnog finala protiv CSKA Moskve izgubio u produžetku (101:96). Tokom cele sezone u Evroligi prosečno je beležio 11,7 poena, 3,3 skoka i 3 asistencije po meču.
- Sezona 2016–17
Na početku sezone 2016–17 povredio je skočni zglob protiv Žalgirisa, zbog koje je propustio više od dva meseca. Na teren se vratio u januaru 2017. u meču protiv Olimpije iz Milana. Tokom plej-ofa Evrolige bio je ključni igrač, predvodeći tim u prve dve utakmice protiv Panatinaikosa, koje su završene pobedama turskog tima. Za svoje partije u tom periodu, proglašen je za igrača kola Evrolige, kao i za igrača meseca aprila.
Na Final Four-u u Istanbulu, Fenerbahče je u polufinalu savladao Real Madrid (84:75), a Bogdanović je ubacio 14 poena i dodao 6 skokova.
U velikom finalu, protiv Olimpijakosa, imao je zapaženu ulogu u pobedi rezultatom 80:64, kojom su Turci osvojili prvu titulu šampiona Evrolige. Nakon toga, pomogao je ekipi da osvoji i drugo uzastopno prvenstvo Turske, proglašen je MVP-em finalne serije.
Za sve što je postigao u Evroligi tokom decenije, u 2020. uvršten je u Evroliginu idealnu petorku decenije (2010–2020). U Turskoj je pod vođstvom Željka Obradovića dodatno unapredio igru i osvojio Evroligu 2017. godine.
Ukoliko volite košarku koja se igra u Evropi, pročitajte koji su naši saveti za igranje Evroliga Fantasy, a zanimljivo će biti da se podsetite ko su sve osvajači Evrolige. Ukoliko želite da se kladite, sjajne kvote za osvajanje Evrolige će vam sigurno privući pažnju.
Bogdan Bogdanović Sacramento Kings (2017–2020)
Posle odličnih sezona u Evropi, Bogdanović je 13. jula 2017. potpisao ugovor sa Sacramento Kingsima i zvanično postao deo NBA lige.
Prvu utakmicu u NBA odigrao je 23. oktobra 2017. protiv ekipe Phoenix Sunsa, koji su ga prvobitno izabrali na draftu. Na debiju je ostvario 12 poena, 3 skoka i 2 asistencije za 25 minuta na parketu, ali Kingsi su izgubili 117:115.
Već u ruki sezoni pokazao je da je ozbiljan igrač, što je potvrđeno pozivom u ekipu "Svet" za Rising Stars Challenge na NBA All-Star vikendu 2018. godine. Predvodio je tim do pobede nad ekipom SAD-a rezultatom 155:124, upisavši 26 poena, 6 asistencija i 4 skoka, uz izvanredan šut za tri poena (7/13).
Zbog sjajne igre proglašen je MVP-jem meča. Sezonu je završio sa prosekom od 11.8 poena, 3.3 asistencije i 2.9 skokova po utakmici, a Kingsi su ponovo ostali van plej-ofa sa skorom 27–55. Njegova ruki sezona bila je dovoljna da osvoji mesto u NBA All-Rookie Second Team.
Na kraju prve sezone imao je problema sa povredom kolena, a pregledi su pokazali malu suzu medijalnog meniskusa. Zbog toga je 24. aprila 2018. podvrgnut hirurškom zahvatu na levom kolenu, ali se uspešno oporavio i spreman dočekao sledeću sezonu.
U sezoni 2018–19, posle propuštenih prvih deset utakmica zbog rehabilitacije, ustalio se kao ključni igrač druge petorke Kingsa. Tokom 70 odigranih mečeva ostvario je svoje najbolje brojke do tada – 14.1 poen, 3.8 asistencija i 3.5 skokova u proseku po utakmici.
Sezona 2019–20 bila je poslednja u dresu Kingsa, a ujedno i njegova statistički najbolja sezona do tada. Beležio je prosečno 15.1 poen, 3.4 asistencije i 3.4 skoka po utakmici. Ipak, pandemija koronavirusa prekinula je sezonu u martu 2020. godine, a Sacramento Kingsi su učestvovali u NBA "mehuru" u Orlandu, ali nisu uspeli da se plasiraju u plej-of, završivši sa skorom 31–41.
Nakon tri godine u Sacramentu, Bogdanović se odlučio za novi korak u karijeri i prešao u Atlantu, gde je nastavio da se razvija kao jedan od najboljih evropskih igrača u NBA ligi. Već u prvoj sezoni bio je jedan od ključnih igrača tima.
Ukoliko vas bune nešto drugačija pravila košarke u Americi (na primer razlikuje se koliko traje košarkaška utakmica na dva kontinenta), analizirajte NBA vs FIBA pravila.
Bogdan Bogdanović Atlanta (2020–trenutno)
Po završetku sezone 2019–20, Sacramento Kingsi su pokušali da organizuju potpisivanje i trejd Bogdanovića u Milwaukee Buckse u okviru dogovora koji je uključivao Justina Jamesa, Dontea DiVincenza, D. J. Wilsona i Ersana Ilyasovu.
Međutim, NBA je pokrenula istragu zbog navoda da su Bucksi prekršili pravila kontaktirajući Bogdanovića i njegovog agenta pre nego što su to zvanično smeli.
Na kraju, Milwaukee je odustao od dogovora, a franšiza je kažnjena oduzimanjem pika druge runde 2022. godine. Bogdanović je kasnije izjavio da nije bio obavešten o dogovoru i da se osećao izigrano od strane Kingsa.
Dana 24. novembra 2020. Bogdanović je potpisao četvorogodišnji ugovor sa Atlanta Hawksima vredan 72 miliona dolara. Iako je 2020–21 propustio veliki deo utakmica zbog povrede, u 44 odigrana meča ostvario je najbolje brojke u karijeri – 16.4 poena po utakmici uz izuzetnih 90.9% sa linije slobodnih bacanja. Hawksi su te sezone stigli do finala Istočne konferencije, gde su poraženi od Milwaukee Bucksa u šest utakmica.
Po završetku sezone 2021–22. imao je operaciju desnog kolena i bio van terena tri meseca. Uprkos tome, Atlanta je pokazala poverenje u njega i 16. marta 2023. potpisao je novi četvorogodišnji ugovor vredan 68 miliona dolara.
Srbin je 11. decembra 2023. postigao lični rekord u NBA, ubacivši 40 poena i pogodivši 10 trojki u porazu Atlante od Denver Nuggetsa rezultatom 129:122. Time je postao prvi igrač u istoriji Hawksa koji je na jednoj utakmici postigao 40 poena i 10 trojki.
Nažalost, početak sezone 2024–25 doneo mu je probleme sa povredama. Na utakmici protiv Brooklyn Netsa 23. oktobra 2024. zadobio je tendinopatiju zadnje lože desne noge, što ga je primoralo da pauzira najmanje mesec dana. Tu je pronašao svoju pravu NBA formu i postao jedan od vodećih igrača tima.
Bogdan Bogdanović trojke - 5. rekord u uzastopnim trojkama
Bogdan Bogdanović postavio je neverovatan rekord u šutu za tri poena, beležeći čak 110 uzastopnih utakmica u kojima je pogodio bar jednu trojku. Ovaj niz mu je doneo peto mesto na večnoj listi NBA igrača sa najdužim nizom utakmica sa pogođenom trojkom.
U utakmici protiv Memfisa, Bogdanović je pogodio jednu trojku i time produžio niz na 110 mečeva. Ipak, rekordni niz je prekinut u sledećem meču kada je protivnik uspeo da ga zadrži bez pogođenog šuta spolja.
Igrajući samo 15 minuta, Bogdanović je šutirao 0/4 iz igre, promašivši sve pokušaje za tri poena, čime je njegov impresivan niz konačno zaustavljen.
Gde igra Bogdan Bogdanović, “srpski snajper”?
Srpski košarkaš više nije u prvom planu Atlante, te je pitanje gde igra Bogdan Bogdanović u budućnosti sada ponovo aktuelno. Američki mediji pominju trejd u Lejkerse, a u slavnom timu bio bi treći Srbin koji je obukao dres LA. Pre njega nosili su ga Vlade Divac i Vladimir Radmanović.
Tamo bi zaigrao zajedno sa Lebronom Džejmsom, a pominje se datum 6. februar 2025. Generalno, zvezde Lejkersa su nezadovoljne sastavom i ovo pojačanje svakako bi smirilo klupu, a i donelo dobre rezultate.
Bogdan Bogdanović reprezentacija Srbije (2013–)
Bogdanovićeva reprezentativna karijera započela je u mlađim kategorijama, gde je nastupao za U18 i U19 selekcije Srbije. Svoj talenat potvrdio je osvajanjem srebrne medalje na Svetskom prvenstvu za igrače do 19 godina 2011. godine.
U seniorskoj reprezentaciji debitovao je na EuroBasketu 2013, a od tada je postao ključni igrač tima.
Učestvovao je na brojnim takmičenjima, osvajajući srebrne medalje na Svetskom prvenstvu 2014, Olimpijskim igrama 2016. i EuroBasketu 2017. Čuveni su njegovi “rafali” protiv Brazila, Litvanije, Australije, Amerike…
Bio je i najbolji strelac Svetskog prvenstva 2019, a predvodio je Srbiju do još jedne srebrne medalje na Mundobasketu 2023.
Na Olimpijskim igrama 2024. godine osvojio je bronzanu medalju i postao najbolji strelac u istoriji reprezentacije Srbije.
Bogdan Bogdanović kamp
Košarkaški kamp Bogdana Bogdanovića ima cilj da kroz košarku da doprinese razvoju mladih talenata i poboljša uslove za bavljenje sportom u zajednici. Neretko se održava na Mirijevu, gde je i sam Bogi odrastao, jeste način da on vrati zajednici deo onoga što je kroz sport postigao.
Ovde se okuplja veliki broj dece svake godine, a svaki detalj je pažljivo osmišljen kako bi se učesnicima pružilo ne samo košarkaško znanje, već i važne životne lekcije.
Cilj je da deca kroz igru i druženje razvijaju sportski duh, disciplinu i timski rad. Bogdan ističe koliko je važno motivisati decu i pokazati im da rad, vera u sebe i posvećenost donose uspeh.
„Deca su inspiracija za sve nas. Njihova energija i radost kada me vide podsećaju me na moje početke i vraćaju me u detinjstvo. Misija ovog kampa je da im pokažemo koliko je važan proces, a ne samo cilj“, istakao je Bogdan.
Program obuhvata obuku od strane iskusnih trenera, kao i priliku za druženje sa Bogdanom lično. Učesnici uče osnove košarke, usavršavaju tehniku i dobijaju priliku da razvijaju svoje veštine kroz razne radionice i treninge.
Pored košarkaških aktivnosti, kamp uključuje i edukativne sadržaje, čime se deci pruža sveobuhvatan pristup razvoju.
Poseban značaj za Mirijevo
Bogdan je odlučio da kamp pokrene na Mirijevu, mestu gde je i sam napravio svoje prve košarkaške korake. Ova lokacija za njega ima posebno emotivno značenje, jer je odrastao u ovom kraju i pohađao osnovne škole "Despot Stefan Lazarević" i "Pavle Savić".
„Počeo sam ovde, i sada imam priliku da uradim nešto korisno za decu iz mog kraja. Ovaj kamp nije samo sportski projekat, već i način da motivišemo mlade da se bave sportom i veruju u sebe“, rekao je Bogdan na otvaranju jednog od kampova.
Bogdanova sestra Bojana, o kojoj ćemo pisati nešto kasnije, ima ključnu ulogu u organizaciji kampa. Kao njegov najbliži saradnik, ona se brine o svim logističkim detaljima, uključujući vođenje fondacije i koordinaciju aktivnosti.
Bogdan često ističe koliko je podrška porodice značajna i kako zajedničkim snagama uspevaju da kamp iz godine u godinu učine boljim.
Sponzori, poput "Adidasa", takođe igraju važnu ulogu u održavanju kvaliteta i proširenju programa kampa.
„Zahvaljujući našim partnerima i podršci zajednice, uspeli smo da obezbedimo svu potrebnu opremu i unapredimo uslove za trening“ rekao je Bogdan.
Bogdan Bogdanović zarada u karijeri
Sezona |
Tim |
Godišnja zarada |
2014–2017 |
Fenerbahče |
€3,500,000 |
2017/18 |
Sacramento Kings |
$9,470,614 |
2018/19 |
Sacramento Kings |
$9,000,000 |
2019/20 |
Sacramento Kings |
$8,529,386 |
2020/21 |
Atlanta Hawks |
$18,000,000 |
2021/22 |
Atlanta Hawks |
$18,000,000 |
2022/23 |
Atlanta Hawks |
$18,000,000 |
2023/24 |
Atlanta Hawks |
$18,700,000 |
2024/25 |
Atlanta Hawks |
$17,260,000 |
2025/26 |
Atlanta Hawks |
$16,020,000 |
2026/27 |
Atlanta Hawks |
$16,020,000 |
Bogdan Bogdanović je tokom svoje profesionalne karijere ostvario i značajan finansijski uspeh, koji odgovara njegovom statusu vrhunskog košarkaša. Njegova zarada u NBA ligi do sada je premašila 99 miliona dolara, ne računajući druge prihode izvan lige, poput ugovora sa sponzorima i bonusa za nastupe u reprezentaciji.
Tokom prve NBA sezone, 2017/18, dok je igrao za Sacramento Kingse, zarađivao je približno 9,47 miliona dolara. Sledeće dve sezone u Kingsima donosile su mu po 9 miliona dolara godišnje, pre nego što je 2020. potpisao lukrativni četvorogodišnji ugovor sa Atlanta Hawksima, vredan 72 miliona dolara.
Prema ovom ugovoru njegova godišnja plata kretala se između 18 i 19 miliona dolara. U martu 2023. Bogdanović je produžio saradnju sa Hawksima na još četiri godine, za ukupnu sumu od 68 miliona dolara.
Njegova neto vrednost se procenjuje na 30 miliona dolara, što ga čini jednim od najuspešnijih srpskih sportista na globalnom nivou.
Pre nego što se osvrnemo na porodicu Bogdana Bogdanovića, predlažemo da ako vas zanimaju uzbudljiva takmičenja, timovi i igre u okviru Esports Srbija teme, pogledate sjajne kvote za esports klađenje.
Bogdan Bogdanović porodica - majka, otac, sestra i devojka
Bogdan je odrastao u jednoj zdravoj srpskoj porodici, gde je ljubav bila uvek na prvom mestu, ispred svih izazovao. Svi su vredni, požrtvovani, i prosto je milina čitati o njima. Majka, otac i sestra veliki su oslonac sve vreme srpskom košarkašu.
Majka Bogdana Bogdanovića - ko je Koviljka Bogdanović
Bogdanova majka Koviljka, koja je radila kao kasirka, predstavlja pravi primer roditeljske požrtvovanosti. Napustila je sigurnost i stabilan posao u Crnoj Gori kako bi sa porodicom započela novi život u Beogradu, pružajući deci priliku za bolje obrazovanje i napredak.
Koviljka je, prema Bogdanovim rečima, uvek bila oslonac porodici, usadivši deci važne vrednosti poput rada, ljubavi i poštovanja.
Iako su se suočavali sa brojnim izazovima, trudom i ljubavlju obezbedila je da porodica uvek ima ono što im je potrebno za sreću.
„Moja majka je uvek bila naš oslonac i osoba koja nas je podsećala koliko je važno da budemo dobri ljudi“, ističe Bogdan.
Otac Bogdana Bogdanovića - ko je Dragan Bogdanović
Otac Bogdana Bogdanovića zove se Dragan. Radio je kao komercijalista, igrao je ključnu ulogu u odlukama koje su promenile sudbinu porodice. Napustio je uspešnu karijeru u Crnoj Gori kako bi deci pružio bolju budućnost u Beogradu.
Prema sinovljevim rečima, Dragan je bio neko ko je uvek razmišljao dugoročno i bio spreman na žrtve kako bi njegova deca imala bolje uslove za školovanje i život.
Draganov pozitivan uticaj na Bogdana nije se završavao samo na porodičnom planu. Njegova podrška i savetodavna uloga bili su ključni u trenucima kada je Bogdan donosio važne životne i profesionalne odluke.
„Moj otac je čovek koji nas je naučio kako da budemo istrajni i da se uvek borimo za ono što želimo“, kaže Bogdan.
Bogdan Bogdanović sestra - Ko je sestra Bogdana Bogdanovića
Bogdan Bogdanović često ističe da mu je mlađa sestra Bojana najveći oslonac u životu. Njihov odnos je oduvek bio neraskidiv, a Bojana je pokazala neverovatnu predanost kada je odlučila da se preseli u Ameriku kako bi bratu olakšala prilagođavanje na život i karijeru u NBA ligi.
Bogdan opisuje kako mu je Bojana bila „zaštita od svih,“ naglašavajući njenu snagu i posvećenost.
“Uvek smo bili zajedno, još od detinjstva. Imam u njoj neviđenog prijatelja. Žrtvovala je godinu dana svog života, posvetila se meni, pomogla mi oko organizacije života".
Tokom prve godine u Americi, Bojana je stavila svoje planove u drugi plan, pomažući Bogdanu da se prilagodi na novu sredinu i kulturološke razlike. Kasnije je odlučila da završi studije na prestižnom fakultetu u Kaliforniji, ali je ostala aktivno uključena u njegovu karijeru, pomažući u organizaciji košarkaških kampova i humanitarnih akcija.
Bogdan često naglašava koliko joj je zahvalan na svemu što je učinila za njega, smatrajući je svojim najboljim prijateljem i neizostavnim delom svog uspeha.
Ona neizmerno voli svog brata.
“Bodgan je i dalje detinjast. To mi se baš dopada kod njega. On je kao neki Petar Pan i uživa u tome”, otkrila je u u emisiji „Oko”.
Ko je devojka Bogdana Bogdanovića
Kada je u pitanju Bogdan Bogdanović devojka sa kojom je obnovio vezu 2024. zove se Sara Radović. Njih dvoje su bili zajedno pre nekoliko godina, ali su se razdvojili zbog različitih pogleda na život u tom trenutku.
Ipak, odlučili su da svojoj ljubavi pruže novu šansu. Sara je posetila Bogdana u Americi, gde su razgovarali o prošlosti i budućnosti, te shvatili da žele da nastave tamo gde su stali.
Inače, srpski košarkaš je, osim što je poznat kao jedan od najboljih srpskih košarkaša, često bio u fokusu javnosti i zbog lveza koje je imao. Njegove veze su privlačile veliku pažnju, a u nastavku ćemo detaljno predstaviti najvažnije ljubavi u njegovom životu.
Bogdan Bogdanović i Anja Škuletić (2014–2015)
Bogdanova prva ozbiljna veza bila je sa Anjom Škuletić, koja je danas poznata po prezimenu Šušnjar. Njihova romansa počela je 2014. dok je Bogdan još bio u usponu svoje karijere u Partizanu.
Anja, tada poznata manekenka i influenserka, bila je velika podrška Bogdanu tokom njegovog puta ka NBA ligi.
Za vreme njihove veze, Bogdan je često isticao koliko mu znači Anjina podrška i oslonac, posebno u izazovnim trenucima karijere. Njihova ljubav, međutim, nije izdržala pritisak razdvojenosti, jer je Bogdan 2015. prešao u Fenerbahče i preselio se u Istanbul.
Anja se posvetila svom obrazovanju i kasnije osnovala porodicu, udavši se za manekena Dušana Šušnjara.
Bogdan Bogdanović i Jovana Stojiljković - romansa sa glumicom (2017)
Nakon raskida sa Anjom, Bogdan je započeo vezu sa glumicom Jovanom Stojiljković. Spojila ih je Jelisaveta Orašanin, devojka Miloša Teodosića.
Njih je upoznala zajednička prijateljica Jelisaveta Orašanin, koja je tada bila u vezi sa Milošem Teodosićem. Jovana i Bogdan brzo su se zbližili, a njihova veza postala je poznata javnosti nakon što su zajedno letovali na Mikonosu.
Jovana i Bogdan vezu započeli 2017. i već nakon pet meseci zajedničkog života su se verili.
Iako su delovali kao skladan par, njihova veza nije izdržala udaljenost. Dok je Bogdan igrao za Sacramento Kings u Americi, Jovana je ostala u Srbiji, posvećena svojoj glumačkoj karijeri. Oboje su shvatili da veza na daljinu nije održiva i odlučili su da se rastanu prijateljski, bez svađa i teških reči.
Bogdan Bogdanović i Olga Danilović (2018–2020)
Jedna od Bogdanovih najupečatljivijih veza bila je sa teniserkom Olgom Danilović, ćerkom proslavljenog košarkaša Saše Danilovića. Njihova veza trajala je od 2018. do 2020. godine i važili su za jedan od najomiljenijih parova među sportskim fanovima.
Njihova ljubav bila je diskretna, jer su oboje želeli da privatni život drže dalje od očiju javnosti. Ipak, zajednički su prisustvovali nekim događajima, poput svadbe teniserke Jovane Jakšić u Americi.
Nažalost, pandemija koronavirusa i razdvojenost zbog karijera uticale su na njihov odnos, pa su se odlučili da ostanu prijatelji.
Bogdan Bogdanović i Britani Neta (2022)
Jedna od Bogdanovih veza koja je izazvala veliku pažnju medija bila je sa američkom manekenkom i dizajnerkom Britani Netom, nekadašnjom pratiljom na izboru za Mis Nju Džersija, koja radi u Fiserv kompaniji.
Njihova veza trajala je dok je Bogdan bio na vrhuncu svoje karijere u NBA ligi. Iako su delovali skladno, razlike u životnim prioritetima i razdvojenost učinile su svoje, te su se rastali.
Ukoliko želite da vidite biografije još nekih poznatih košarkaša i trenera, predlažemo:
- Nikola Jokić biografija
- Luka Dončić biografija
- Željko Obradović biografija
- Svetislav Pešić biografija
Saznajte i ko su najtrofejniji treneri Evrolige posle Željka Obradovića, kao i TOP 10 najboljih NBA igrača svih vremena, kao i mnoge druge zanimljive teme koje možete da vidite u našoj zanimljivoj Balkan Bet blog sekciji.