Bejzbol pravila - kako se igra i boduje?
Bejzbol je sport u kome glavni odbrambeni igrač pokušava da baci lopticu prema svom hvataču ispred koga stoji udarač protivničke ekipe (napadač) i teži tome da lopticu udari što jače i dalje od protivničkih hvatača i stigne do svoje baze radi osvajanja poena.
Bejzbol je uz američki fudbal i košarku najpopularniji sport u SAD-a, sa najpoznatijom ligom na svetu - Major League Baseball.
Činjenica je da na našem prostoru bejzbol ne uživa gotovo nikakvu popularnost, a jedan od razloga je sigurno i to što su bejzbol pravila specifična i ljudi sa njima uglavnom nisu upoznati.
Zato u nastavku možete videti sva bejzbol pravila igre i kako se igra bejzbol objašnjeno korak po korak, zajedno sa svim važnim terminima, pozicijama, pravilima za teren i ostalo.
Kada budete naučili sva pravila bejzbola, oprobajte i klađenje na bejzbol sa odličnim kvotama i vrhunskom ponudom igara na Balkan Bet online kladionici.
Šta je cilj igre i koliko traje bejzbol utakmica?
Osnovni cilj igre bejzbol jeste osvojiti više run-ova (trčanja) od protivnika). Postizanje poena se dešava tako što udarač treba da udari loptu što je jače moguće i da za vreme dok hvatači suparničke ekipe ne vrate loptu bacaču, proba da protrči do što više baza. Ukoliko uspe da protči kroz sve baze u bejzbolu, automatski osvaja poen za svoj tim. Poeni se mogu osvajati i postepeno zauzimanjem baze po bazu.
Bejzbol utakmica nema vremenski okvir trajanja, već je podeljena na 9 inning-a.
Ining u bejzbolu predstavlja osnovnu jedinicu vremena u kojoj se igra odvija. Jedan inning se sastoji od dva dela: gornji deo (top of the inning) kada gostujući tim ima priliku da bude na napadu i donji deo (bottom of the inning) kada domaći tim preuzima ulogu napadača.
Svaki tim ima priliku da igra u napadu dok ne napravi tri auta, nakon čega se smenjuju uloge i tim koji se branio prelazi u napad.
Kako izgleda teren za bejzbol?
Teren se sastoji iz kvadrata na čijim su ivicama baze u bejzbolu: glavna baza na kojoj se nalaze hvatač (odbrambeni igrač) i udarač (napadač), kao i 3 baze raspoređene po redosledu od 1. do 3. u smeru suprotno od kazaljke na satu. Svaka baza je od druge udaljena 27.5m.
U sredini kvadrata se nalazi bacač lopte (odbrambeni igrač), dok su dve spoljne strane kvadrata okružene kružnom linijom. Prostor između kružne linije i linija kvadrata ispunjen je peskom i naziva se infield, dok se ostatak terena izvan ovog zatvorenog kruga i kvadrata naziva outfield.
Posmatrajući teren iz ptičije perspektive, primetno je kako ovako opisan teren ima izgled lepeze.
Pozicije u bejzbolu i broj igrača
Tim koji se brani, odnosno baca loptu, na terenu ima 9 igrača, raspoređenih na sledećim pozicijama:
- Bacač - Pitcher;
- Hvatač - Catcher;
- Igrač na prvo bazi - First baseman;
- Igrač na drugoj bazi - Second baseman;
- Igrač na trećoj bazi - Third baseman;
- Presretač između baza - Short-stop;
- Igrač u levom polju - Left fielder;
- Igrač u desnom polju - Right fielder;
- Srednji spoljni - Center fielder.
Ekipa koja napada na terenu može imati najviše 4 igrača, odnosno udarača (Batter) i po 3 igrača, od kojih je svako na po jednoj bazi.
Za razliku od većine drugih sportova, u bejzbolu napada ona ekipa koja nema loptu u svom posedu.
Sada kada ste uvideli bejzbol pravila za pozicije, cilj igre, teren i trajanje partije, vreme je da se osvrnemo na sam tok igre, koji se razlikuje za napadače i odbrambene igrače.
Bejzbol pravila za napadače
Pre udarca odabrani bacač dolazi na svoj deo polja u okviru glavne baze, dok iza njega stoji hvatač odbrambene ekipe. Svi igrači ekipe tokom napada mogu biti udarači, a smenjuju se jedan za drugim.
Bacaču je cilj da udarač ne udari loptu, već da ona “prođe” do hvatača. Kako će ova lopta biti izuzetno nezgodna za udarac, udarač treba da proceni da li je moguće pogoditi loptu.
Ukoliko udarač ne zamahne palicom, već samo pusti da lopta prođe ka hvataču, sudija može doneti jednu od 3 odluke:
- Strike - termin koji sudija koristi da označi situaciju u kojoj je udarač mogao da zamahne i udari loptu, a to nije uradio, ili je probao da je pogodi, ali je promašio. Udarač ispada kada 3 bačene lopte budu uhvaćene od strane hvatača;
- Ball - situacija kada je lopta bačena izvan predviđene zone za udarac lopte (strike zone - zamišljeni pravougaonik između laktova i kolena udarača). Kada se dogode 4 Ball situacije, udarač ima slobodan prolazak do prve baze i za njeno osvajanje;
- Foul ball - kada udarač udari loptu koja leti van granica igračke zone, označene kao foul territory. Ovaj prostor se proteže duž linija koje se nalaze sa leve i desne strane terena, od glavne baze prema spoljnim ograničenjima terena, izvan prvobitnih granica pravougaonog igrališta. Ako lopta prvo dodirne zemlju ili predmet unutar ovih linija i zatim ode van linija terena, ili ako uopšte nikada ne pređe baze a izađe van linija, ona se smatra faul loptom. Tada je lopta “mrtva” i napadači se vraćaju na baze na kojima su bili pre udarca. Foul ball se smatra za strike, ali ne i kada igrač ima već dva strajka.
Nakon što udari lopticu, udarač postaje trkač. On može trčati do prve baze ili pokušati da optrči sve baze kako bi postigao poen odnosno home run.
U najvećem broju slučajeva, trkač neće moći da pretrči ceo krug i optrči sve baze kako bi odmah postigao poen za svoju ekipu. Najčešće se optrčavaju jedna po jedna baza, koje su sigurna zona za trkače.
Na svakoj bazi može biti najviše po jedan igrač. Kada se dogodi situacija u kojoj su sve 3 baze popunjene, sledeći udarac sigurno znači ili poen za napadače ili izbacivanje jednog napadača.
Mogućnosti za osvajanje baza i poena:
- Dobrim udarcem se omogućava takvo odbijanje lopte u polje i daje prostora trkaču ili trkačima da osvoje bazu pre nego što lopta dođe u ruke odbrane;
- Slobodno napredovanje se odnosi na situacije kada bacač baci 4 loše lopte, pa udarač slobodno odlazi do baze;
- Home run - udaradnje lopte preko ograde terena pruža mogućnost udaraču da nesmetano optrči sve baze. Tada se dobija poen za home run i za svaku osvojenu bazu, što daje maksimalnih 4 poena po inning-u;
- Krađa baze - kada je već osvojena baza, trkač koji je osvojio napreduje ka sledećoj nakon udarca njegovog saigrača koji je sledeći udarač. Igrač može i ukrasti bazu ukoliko je dovoljno brz i rizikuje da bude dodirnut od strane nekog od odbrambenih igrača.
Potrebno je da ekipa ostvari home run ili da postepeno osvaja sve baze kako bi dobila poene.
Bejzbol pravila za odbranu
Ukupno na terenu u svakom trenutku može biti najviše 9 odbrambenih igrača. Osim bacača i hvatača, svi ostali su raspoređeni po terenu tako da što brže uhvate loptu udarača i zaštite se od krađe baza.
Cilj odbrane tokom svakog inning-a jeste da izbace iz igre 3 napadača, jer tada dolazi do smene napada i odbrane, te ekipa koja je napadala gubi mogućnost da osvoji poene u tom pokušaju.
Evo i koji su načini za izbacivanje napadača:
- Dodirivanje napadača loptom dok pretrčava sa baze na bazu - Ukoliko bacač primeti da je neko od trkača pre njegovog bacanja krenuo da pretrčava sa baze na bazu, može baciti loptu ka defanzivcima, koji je hvataju i dodiruju trkača zarad njegovog izbacivanja;
- Hvatanje “žive” lopte - Trkač će automatski biti isključen ukoliko je defanzivac uhvatio loptu bez da je ona pala na zemlju;
- Presretanje napadača - Napadač je izbačen ako lopta bude dobačena defanzivcu koji se nalazi na prvoj bazi pre nego što do nje dođe trkač;
- Strike out - udarač se izbacuje kada 3 puta ne uspe da udari dobro bačenu loptu od strane bacača.
Istorija bejzbola i prva bejzbol pravila
Aleksandar Džoi Kartrajt je rođen 1820. godine i smatra se osnivačem bejzbola, što je američki Kongres službeno potvrdio 1953. godine. Kartrajt je bio bankarski službenik i član vatrogasne brigade New York Knickerbockers, gde su članovi u slobodno vreme igrali "town ball", ranu verziju bejzbola.
Kada je njihovo uobičajeno igralište zatvoreno, predložio je da se igra prebaci na Elysian Fields u Nju Džerziju 1845. godine. Tada je osnovao klub New York Knickerbockers i napisao prva pravila, pod kojima je odigrana prva bejzbol utakmica između Knickerbockers-a i ekipe New York Nine 1846. godine.
“Nacionalno udruženje igrača bejzbola” (NABBP) osnovano je 1857. godine i predstavljalo je prvu organizaciju koja je regulisala bejzbol u SAD, a uglavnom je potvrdila Kartrajtova pravila sa nekoliko izmena.
Popularnost bejzbola naglo je rasla, što je dovelo do osnivanja prve profesionalne lige 1871. godine, nakon raskola između amaterskih i profesionalnih klubova unutar NABBP.
Konačno, Major League Baseball (MLB) je osnovana kao sportska organizacija koja uključuje dve profesionalne lige, American League i National League. Nastala je 1903. godine i psotala jedna od vodećih sportskih liga na svetu. MLB je danas sinonim za vrhunski profesionalni bejzbol.
Međusobne sličnosti sportova u Americi iz vizure ljubitelja sportva sa ovih prostra jesu u tome što mnogi kod nas nisu dovoljno upoznati sa pravilima. U Balkan Bet blog sekciji možete pogledati i pravila za američki fudbal i upoznati se sa pravilima ovog sporta i uživati u praćenju i klađenju na ova širom amerike popularna takmičenja.
Registrujte nalog na Balkan Betu i užvajte u klađenju na sve sportove!