Afrički kup nacija - sve što vas je oduvek zanimalo

Afrički kup nacija - sve što vas je oduvek zanimalo

Saznajte sve o Afričkom kupu nacija. Kada se održava, kakav je sistem takmičenja, ko ima najviše titula, ali i više o razvoju turnira od nastanka do danas!

Afrički kup nacija (Africa cup of Nations) je najprestižnije fudbalsko takmičenje na tlu ovog kontinenta.

Turnir organizuje Konfederacija afričkog fudbala (CAF), dok se broj timova vremenom povećavao, format menjao i ujedno uz sve to, kvalitet fudbala podigao na viši nivo.

Danas su afrički fudbaleri važan deo fudbalske zajednice na svetskom nivou i možemo ih gledati u najboljim fudbalskim ligama Evrope i širom planete.

Jedan od glavnih problema jeste vreme održavanja takmičenja, sa terminom u sred ligaške sezone, pa se zahteva što efikasnije rešenje.

Nastavite sa čitanjem i saznajte sve ono što vas je oduvek zanimalo o Afričkom kupu nacija.

Uzmi bonus

Afrički kup nacija - vreme održavanja

Vreme održavanja predstavlja jedno od najspornijih pitanja u vezi sa takmičenjem. Najveći problem jeste to što se skoro svako izdanje do sada održalo zimi, preciznije od sredine januara do sredine februara.

Problematika u vezi sa ovim terminom leži u tome što je u pitanju centar sezone skoro svih evropskih fudbalskih liga, tako da svi afrikanci koji brane boje svoje reprezentacije, klubovima za koje igraju nisu dostupni gotovo mesec dana.

Za razliku od toga, takmičenja poput Lige Nacija, Svetskog prvenstva i Evropskog prvenstva, bolje su usklađena sa ligama u Evropi, gde zapravo i igra najveći broj najboljih fudbalera današnjice.

Pored toga što ih nema u tom trenutku sa timom, oni igraju zahtevne mečeve, rizikuju povrede i potencijalno do kraja sezone ne mogu pružiti maksimum u svojim klubovima, sa kojima često imaju visoko plaćene ugovore.

Ideja je bila da sledeći Afrički kup nacija bude odigran na leto 2023. godine, kada su pauze u svim ligama.

Međutim, nastao je novi problem prouzrokovan nepovoljnim vremenskim uslovima sa puno padavina, zbog čega je CAF pomerio turnir za 13. januar 2024. godine do 11. februara 2024. 

Dakle, Afrički kup nacija 2023. je zapravo bio održan 2024. godine, dok je država domaćin bila Obala Slonovače, a ostaje nam da vidimo kako će biti u budućnosti za neko od narednih takmičenja.

Ono što je i vama kao ljubiteljima klađenja na fudbalske utakmice problem u ovom slučaju, jeste što su brojni timovi oslabljeni i rezultati koje ostvaruju su teže predvidivi. 

decak-lopta-afrika

Kako se turnir razvijao kroz istoriju? 

Prvi Afrički kup nacija održan je 1957. godine u Sudanu, kada je učestovalo samo 3 reprezentacije i to Egipat, Etiopija, Sudan, dok je četvrti takmičar bila selekcija Južnoafričke republike koja je diskvalifikovana zbog politike aparthejda.

Vremenom se takmičenje proširilo, zbog čega od 1968. godine postoje i kvalifikacije za Afrički kup nacija, na kome finalno nastupa ukupno 24 zemlje.

Prvi pobednički trofej je nosio naziv Abdel Aziz Abdellah Salem, a trajno je dodeljen reprezentaciji Gane zbog toga što je te godine treći put uspela da bude prvak takmičenja. Sledeći trofej se zvao Kup afričkog jedinstva i trajno je dodeljen Kamerunu 2000. godine zbog istog uspeha. Godine 2002. uvodi se novi trofej sa nazivom Kup nacija.

Od samog nastanka do danas, ovaj turnir je sjajno mesto za dokazivanje mladih fudbalera i odlična prilika skautima fudbalskih klubova sa svetskim renomeom da pronađu nove igrače.

Danas se mnogi treneri oslanjaju na zvezde iz reprezentacija Afrike, kao što je Muhamed Salah, a do skoro su to bili Samjuel Eto i Didijer Drogba. U našem blog članku saznajte i ko su najbolji fudbalski treneri ikada, koji su takođe vrlo rado u svojim redovima imali afričke fudbalere.

Posebno zanimljivi mečevi bili su oni iz 50-ih i 60-ih godina 20. veka kada je Afrički kup nacija posebno bio poznat po napadačkom fudbalu sa puno golova. 

Jedna od izuzetno važnih ličnosti za razvoj takmičenja i izlazak na svetsku scenu jeste predsednik CAF iz Etiopije - Ydnekachew Tessema. Od 1972. do 1987. godine je bio period njegovog rukovodstva CAF-om, kada je turnir ojačao u marketinškom i biznis smislu.

Afrički kup nacija je kroz celu drugu polovinu 20. veka bio i pogodno mesto za promociju ideoloških vrednosti, jer su upravo tada zemlje iz Afrike počele da se oslobađaju kolonijalnih stega moćnih država iz Evrope. Braniti boje svoje nacionalne selekcije otišlo je mnogo šire od igranja fudbala, a postalo u najmanju ruku promocija nacionalnog identiteta novih zemalja.

Kvalifikacije i format za Afrički kup nacija

S obzirom na izuzetno mali broj zemalja u prvih nekoliko turnira, kvalifikacije za turnir nisu bile neophodne. Vremenom, tačnije od 1962. godine se uvode i kvalifikacije za finalni turnir po principu igranja mečeva na ispadanje, nešto slično nokaut fazi turnira.

Ovaj sistem se dugo zadržao, čak do 1992. godine, kada počinje da se primenjuje malo drugačiji format. Timovi su tada u sistemu kvalifikacija bili podeljeni u grupe od 4 do 7 timova, zavisno od godine održavanja. Svaki tim je igrao sa drugim članovima grupe po 2 puta, bodovi bi se sabirali i na kraju bi plasman obezbedili oni sa najboljim učinkom.

Učešće na turniru je zagarantovano samo zemlji domaćinu prvenstva, dok svih ostalih 23 timova dolazi na turnir preko kvalifikacija.

Ukupno 24 reprezentacije učesnice podeljeno je u 6 grupa po 4, pri čemu svaka ekipa igra po jednom sa svojim protivnicima iz grupe. U narednu fazu turnira u kojoj igra 16 najboljih ekipa plasiraju se prve dve iz svake grupe + 4 najbolje trećeplasirane reprezentacije.

Nakon toga kreće nokaut faza takmičenja, gde se u svakoj fazi (1/8, 1/4, 1/2, i finale) igra po jedan meč sa protivnikom prema prethodno određenom žrebu za završnicu takmičenja.

Afrički kup nacija osvajači

Sada ćete imati priliku da vidite u tabelarnom prikazu ko su svi osvajači Afričkog kupa nacija od nastanka turnira do danas.

Afrički kup nacija tabela - osvajači po godinama i domaćini tih turnira.

Osvajač

Godina održavanja turnira

Domaćin prvenstva

Egipat

1957

Sudan

Egipat

1959

Egipat

Etiopija

1962

Etiopija

Gana

1963

Gana

Gana

1965

Tunis

DR Kongo

1968

Etiopija

Sudan

1970

Sudan

NR Kongo

1972

Kamerun

Zair

1974

Egipat

Maroko

1976

Etiopija

Gana

1978

Gana

Nigerija

1980

Nigerija

Gana

1982

Libija

Kamerun

1984

Obala Slonovače

Egipat

1986

Egipat

Kamerun

1988

Maroko

Alžir

1990

Alžir

Obala Slonovače

1992

Senegal

Nigerija

1994

Tunis

Južnoafrička Republika

1996

Južnoafrička Republika

Egipat

1998

Burkina Faso

Kamerun

2000

Gana i Nigerija

Kamerun

2002

Mali

Tunis

2004

Tunis

Egipat

2006

Egipat

Egipat

2008

Gana

Egipat

2010

Angola

Zambija

2012

Ekvatorijalna Gvineja i Gabon

Nigerija

2013

Južnoafrička Republika

Obala Slonovače

2015

Ekvatorijalna Gvineja

Kamerun

2017

Gabon

Alžir

2019

Egipat

Senegal

2021

Kamerun

Obala Slonovače

2024

Obala Slonovače

Sportsko klađenje sa sjajnim kvotama u Balkan Betu vam omogućava da pored gledanja omiljenih afričkih reprezenacija, odigrate i tikete sa visokim isplatama, tako da uživanje u ovom takmičenju dodatno učinite dinamičnim i uzbudljivim.

Afrički kup nacija tabela - osvajači, broj titula i godine osvajanja.

Osvajač

Broj titula

Godine osvajanja

Egipat

7

1957; 1959; 1986; 1998; 2006; 2008; 2010.

Kamerun

5

1984; 1988; 2000; 2002; 2017.

Gana

4

1963; 1965; 1978; 1982.

Nigerija

3

1980; 1994; 2013.

Obala Slonovače

3

1992; 2015; 2024.

Alžir

2

1990; 2019.

DR Kongo

2

1986; 1974.

Zambija

1

2012.

Tunis

1

2004.

Sudan

1

1970.

Senegal

1

2021.

Etiopija

1

1962.

Maroko

1

1976.

Južnoafrička Republika

1

1996.

Kongo

1

1972.

Najbolji strelac u istoriji takmičenja je Samjuel Eto iz Kameruna sa 18 golova, nekadašnji ubojiti napadač čuvene generacije Barselone i kasnije član Intera. Zbog njega i igrača kao što je on, posebnu draž na golove ima klađenje na fudbal uživo.

Afrički kup nacija 2024. godine - ko su bili favoriti i da li nas je pobednik iznenadio?

Uzimajući u obzir forme ekipa, način na koji su se plasirali na takmičenje, kao i na to ko su glavne zvezde reprezentacija, glavni favoriti za osvajanje su se mogli nagovestiti.

Prvi favorit svakako je bila reprezentacija Nigerije na čelu sa Viktorom Osimenom u napadu, dok su im za petama bili Alžir sa Marezom i Egipat sa Salahom kao glavnim zvezdama.

Reprezentacije na koje je svakako trebalo obratiti pažnju, posebno ukoliko ste igrali tiket na Afrički kup nacija i osvajača prvenstva bili su Gana, Obala Slonovače i Senegal.

I baš reprezentacija koja je bila nekako u senci svojih većih i favorizovanih rivala, Obala Slonovače osvaja Kup Afričkih nacija 2024. godine.

Celokupnoj atmosferi radosti i proslave dodatno je doprinelo što je osvajač prvenstva ujedno i domaćin, tako da je slavlje krenula na stadionu i prenelo se odmah na ulice.

Još jedna topla ljudska priča obeležila je finale mundijala. Sebastijan Ale je postigao gol odluke za 2:1 u finalu, a pre samo godinu dana je pobedio rak testisa. Još jednom je dokazao da je ne samo sjajan fudbaler, već i veliki borac!

Afrički kup nacija 2024. je bio izuzetno zanimljiv i pre svega šokantan za ljubitelje klađenja. Razlog tome je što su skoro svi favoriti ispali pre polufinala, što naravno niko nije mogao da nasluti. Pa ipak, ovakav sticaj okolnosti ima i svoju draž kada fudbal kao sport posmatramo u celosti.

Neizvesnost, preokreti i neočekivano ispadanje jačih ekipa - to je ono što budi uzbuđenje u svima nama i donosi pravu draž fudbalskim mečevima.

Pazite samo podatak: Obala Slonovače je prošla u nokaut fazu kao najgoreplasirana treća reprezentacija na turniru, da bi u prvoj nokaut rundi izbacili na penale favorita za osvajanje i nakon toga došli do samog finala i titule.  

Kup Afričkih nacija 2024. godine nam je doneo zaista pravi fudbalski spektakl i nadamo se da ćemo u najboljem takmičenju na tlu Afrike uživati makar na sličan, ako ne i bolji način u godinama koje slede.

Registrujte nalog na Balkan Betu, prebacite sredstva i uživajte u klađenju kada god to vama odgovara sa bilo koje lokacije. 

Sve što vam treba jeste mobilni telefon ili računar i internet kako bi imali pristup Balkan Betu - kladionici online, sa najboljim kvotama i vrhunskom ponudom igara za klađenje na sve sportove.





Pristupom, daljim korišćenjem ili navigacijom kroz ovaj sajt Vi prihvatate da ćemo mi koristiti određene kolačiće pretraživača (cookies ) i potvrđujete da imate preko 18 godina. BalkanBet ne koristi kolačiće koji ometaju Vašu privatnost, već samo one koji će Vam olakšati korišćenje sajta i poboljšati korisničko iskustvo.